Życie religijne na Żywiecczyźnie. Ślady Jana Pawła II
Na Żywiecczyźnie działa obecnie ok. 50 parafii i kilka dekanatów. Najstarsze parafie datowane są na rok 1325 i powstały w Gilowicach, Cięcinie, Łodygowicach i Radziechowach. Protestantyzm nie zakorzenił się tutaj tak jak już w sąsiednim Beskidzie Śląskim.
Bardzo ważnym i zasłużonym dla Żywiecczyzny księdzem był Ks. Stanisław Kaszkowic. Urodził się w Żywcu, pod koniec XVI wieku. Proboszczował w Łodygowicach, Milówce, Radziechowach i w Żywcu. To on w Łodygowicach postawił piękny drewniany kościółek, stojący do dziś, przyczynił się do rozbudowy kościołka w Cięcinie. Historyczną zasługą ks. Kaszkowaca była inicjatywa utworzenia w Żywcu dekanatu w roku 1644. Ks. Kaszkowic zwany ”Kądziołką”, był bardzo zaangażowany w sprawy publiczne, w czasie najazdu Szwedów umacniał lojalność górali względem Jana Kazimierza, ruszył na odsiecz obleganej Częstochowie. Zmarł 2 lutego 1667r. i pochowany został w grobie wielkim wśród kościoła żywieckiego pod chrzcielnicą.
Kolejnym bardzo zasłużonym dla Żywiecczyzny kapłanem był Ks. Franciszek Augustyn. Probostwo objął w 1820r., zajął się odbudową zaniedbanej plebanii, namawiał Żywczaków do wzniesienia wałów ochronnych wzdłuż Soły, uruchomił młyn i niewielką papiernię, dwukrotnie w latach 1823 i 1835 zorganizował wyprawy archeologiczne na górę Grojec, gdy jeszcze wtedy były widoczne resztki średniowiecznej twierdzy. Ekspedycja na Grojec była bardzo udana, znaleziono bowiem mnóstwo cennych rzeczy (amunicję, kamienne kule, strzały, groty włóczni, pieniądze itp.) – był to zalążek żywieckiego muzeum. Ks. Augustyn był człowiekiem pióra, zostawił po sobie wiele cennych notatek związanych np. z wydarzeniami lokalnymi. Umarł w roku 1845.
Kościołem na Żywiecczyźnie rządziły kolejno diecezje: krakowska, tarnowska, krakowska i od 1992r. bielsko – żywiecka.
Najważniejszym wydarzeniem na Żywiecczyźnie była wizyta Jana Pawła II 22 maja 1995 roku.
W 1995r. pielgrzymka w Beskidy nie miała charakteru oficjalnego. Oficjalna przebiegała przez Czechy, a główną uroczystością była kanonizacja św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu 21 maja 1995r. W drodze do Skoczowa papież z helikoptera 3 krotnie zatoczył koło nad Hermanicami, gdzie odbywał się zlot młodzieży z Janem Górą – forum ewangeliczne, zrzucono wtedy wiele papieskich różańców. W Żywcu obok dzwonnicy ustawiono wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej. Na pamiątkę pobytu w Żywcu przekazał dla konkatedry srebrny kielich mszalny. Katedralny Chór Akord odśpiewał radosne pieśni. Po mszy świętej papież odjechał w kierunku os. 700 – Lecia, a na ulicy Handlowej zatrzymał się, żeby odsłuchać piosenki „Hej bystra woda”, która zaśpiewał zespół „Pilsko”. Ze stadionu sportowego Koszarawa odleciał helikopterem do Ostrawy. Na Grojcu stanął krzyż upamiętniający wizytę papieża w Żywcu. Krzyż ufundowała Fabryka Śrub Śrubena S.A.. Wcześniej ten krzyż był ustawiony na os. 700 Lecia.
Zapraszamy do Żywca!
Zespół Żywieckiego Centrum Obsługu Ruchu Turystycznego