Tydzień Kultury Beskidzkiej
TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle.
Wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to festiwal folklorystyczny odbywający się od 1964 r. rokrocznie, w sierpniu, w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w sześciu miastach odbywają się koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści zaś prezentują swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury. W ramach festiwalu odbywają się również: "Festiwal Folkloru Górali Polskich" w Żywcu, "Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne" w Żywcu, "Gorolski Święto" w Jabłonkowie, "Wawrzyńcowe Hudy" w Ujsołach i "Festyn Istebniański" w Istebnej. Ze względu na swój zasięg, czas trwania, ilość koncertów i liczbę widzów jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce.
Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyła się w 1964 r. w Wiśle, jednak tradycjami festiwal sięga przedwojennego "Święta Gór".
W 2009 r. na festiwalu wystąpiły 83 zespoły polskie i 23 zagraniczne (m.in. z Brazylii, Turcji, Ekwadoru, Chorwacji, Indii, Słowacji czy Grecji).
Zapraszamy do Żywca!
Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego