BESKIDNICY

Rysunek008Impulsem do napisania „Beskidników” – powieści zbójnickiej, było dla autora zetknięcie z siedemnastowiecznym rękopisem: Acta spraw Złoczyńców wszelakich, Dekreta skazańców Exequciei ostateczney… Znad kart tchnących grozą niepohamowanego okrucieństwa wyłaniają się obrazy zapełnione postaciami pasterzy, kramarzy, kupców, kapłanów, zbójników, dworzan i mieszczan żywieckich, noszących współczesne nazwiska starych góralskich rodów, w ich ówczesnej obyczajowości i obrzędowości (nie wyłączając rytualnego kanibalizmu), z reliktami starosłowiańskiej religii wobec zwycięskiego chrześcijaństwa. I, jak to w życiu bywa, jest czas oraz miejsce na miłość, radość i rozpacz, na zabawę, pijatykę i kaźń, na dzielność, brawurę i na pospolite łotrostwo, na bezprzykładną rozrzutność i na bezgraniczną chciwość, gotową na każdy rodzaj poświęcenia, w drodze po ukryte skarby. Tacy bowiem byli, nieznani dotąd, bohaterowie tej ziemi – beskidnicy. Wszystkie zbójnickie dzieje w Karpatach zobaczycie przemierzając „Szlak Zbójników Karpackich” www.zbojnickiszlak.pl
Wspaniała pozycja dla osób pasjonujących się tematyką zbójnictwa beskidzkiego!

Autor: Noworyta Stanisław.
Wydawca: Novae Res. Ilość stron: 368.
Oprawa: Miękka. ISBN: 9788377220894.
Rok wydania: 2011. Model: 52527902489KS.
Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Bracki Browar Zamkowy. Pasja cieszyńskich piwowarów, Adam Spyra

Rysunek002FDKsiążka miała swoją premierę podczas Brackiej Jesieni w Cieszynie. Jest to elegancko wydana książka w twardej oprawie, a w zasadzie album o charakterze pamiątkarskim. Treścią jest historia browaru przedstawiona przekrojowo od początku do najnowszych warek Grand Championów. Dużym atutem są zdjęcia, które przedstawiają stare widokówki, dokumenty, plany sytuacyjne i architektoniczne, stare zdjęcia. Wydana z okazji 165-lecia browaru.
Gdy chcesz podążać Beskidzkim Szlakiem Piwnym – ta pozycja jest dla Ciebie!

 

Autor: Adam Spyra
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 63
ISBN: 978-83-907757-9-1.
Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Dojrzewanie u Habsburgów

dojrzewanie-u-habsburgow2Dojrzewanie u Habsburgów  to powieść o elementach biograficznych, osadzona w realiach  Żywca  z lat 50-tych  ubiegłego wieku. Pojawia się w niej wątek związany z wydarzeniami 1956 roku, które miały znaczący wpływ na życie uczniów szkoły "U leśników", znajdującej się w malowniczym Pałacu Habsburgów. Akcja powieści rozgrywa się w Żywcu właśnie w drugiej połowie lat 50. Leszek Rotak wraz z kolegami stoi przed komisją egzaminacyjną po zdaniu egzaminów. Wykładowcy przedmiotów maturalnych przedstawiają kolejno wszystkim uczniom oceny jakie uzyskali na egzaminie dojrzałości i kierują do nich - w różnej formie - słowa na pożegnanie. To długie oczekiwanie staje się dla Rotaka pretekstem, aby przypomnieć sobie wyjątkowe zdarzenia, które miały miejsce podczas czteroletniej edukacji. Chodzi o sytuacje związane z nauczycielami, w których uczestniczył sam lub z kolegami. Przez całą powieść przewija się bardzo interesujące opisy ówczesnego Żywca, a przede wszystkim Pałacu Habsburgów.
Nietypowa pozycja dla koneserów!

Rok wydania 2012.
Autor: Artur Gabor
Kup teraz!
Cena:
110 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Górale. Wołosi. Zbójnicy. Historia górali od Pilska

DSC06908Jest to fascynująca opowieść o góralach karpackich, w szczególności zaś o tych, którzy przez wieki żyli na ziemi żywieckiej. Autor obficie korzystał z licznych pozycji bibliograficznych, aby wprowadzić Czytelnika w magiczny świat, który już nie istnieje, gdyż wszystko zmieniło się w toku rozwoju cywilizacji, zwłaszcza podczas II wojny światowej i okresu powojennego. To świat, gdzie wszyscy ci mocni i utalentowani ludzie, zwykli mieszkańcy tej ziemi, żyli, kochali i bawili się,  a także walczyli o przetrwanie i nierzadko nawet o życie. Bogactwo  ilustracji to kolejny cenny walor tej książki. Całość ukazuje się w pięknej szacie graficznej.
Polecamy wszystkim podróżującym Szlakiem Zbójników Karpackich!

Autor Marek Kubica. Rok Wydania 2011.192 strony, 150 ilustracji, 4 kolory, twarda okładka, format B4.
Wydawnictwo ŻYWIA Mirosław Miodoński. Wydanie I.
Kup teraz!
Cena:
310 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Gronie 2006

Rysunek001Wydawnictwo poświęcone Żywiecczyźnie i Beskidom – „Gronie”. „Gronie” są jednym z niewielu czasopism w Polsce, które w całości poświęcone jest sprawom regionalizmu żywieckiego. Czasopismo to jest następcą wydawnictwa zatytułowanego „Karta Groni”, jednak poziomem swym znacznie przerasta poprzednika. Redakcja stara się wybierać najbardziej wartościowe artykuły, odpowiadające czytelnikom na zagadnienia dotyczące historii Żywiecczyzny, sztuki ludowej, architektury ale znajdziemy w „Groniach” także rozważania dotyczące współczesnych problemów socjologicznych, pedagogicznych, literaturoznawczych. „Gronie” ukazują się dwa razy w roku.
Karta Groni, Praca zbiorowa, red. Zofia Rączka. Czasopismo społeczno-kulturalne poświęcone sprawom Żywiecczyzny i Beskidów; ukazywało się w latach 1968-2005. Dostępne numery: XIII (1984), XIV (1989), XV (1989), XVIII (1995), XIX (1997), XX (1999), XXI (2001), XXII (2003), XXIV (2005) Wyczerpany nakład Nr I-XII, XVI-XVII, XXIII (dostępne m.in. w czytelni TMZŻ w Żywcu, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i Bibliotece śląskiej w Katowicach).
Przebogata w treść książka!

Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Gronie 2011

gronie-nr-xi-okladka 201203281529Wydawnictwo poświęcone Żywiecczyźnie i Beskidom – „Gronie”. „Gronie” są jednym z niewielu czasopism w Polsce, które w całości poświęcone jest sprawom regionalizmu żywieckiego. Czasopismo to jest następcą wydawnictwa zatytułowanego „Karta Groni”, jednak poziomem swym znacznie przerasta poprzednika. Redakcja stara się wybierać najbardziej wartościowe artykuły, odpowiadające czytelnikom na zagadnienia dotyczące historii Żywiecczyzny, sztuki ludowej, architektury ale znajdziemy w „Groniach” także rozważania dotyczące współczesnych problemów socjologicznych, pedagogicznych, literaturoznawczych. „Gronie” ukazują się dwa razy w roku.
Karta Groni, Praca zbiorowa, red. Zofia Rączka. Czasopismo społeczno-kulturalne poświęcone sprawom Żywiecczyzny i Beskidów; ukazywało się w latach 1968-2005. Dostępne numery: XIII (1984), XIV (1989), XV (1989), XVIII (1995), XIX (1997), XX (1999), XXI (2001), XXII (2003), XXIV (2005) Wyczerpany nakład Nr I-XII, XVI-XVII, XXIII (dostępne m.in. w czytelni TMZŻ w Żywcu, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i Bibliotece śląskiej w Katowicach).
Bardzo polecamy to wydawnictwo!

Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Habsburgowie żywieccy i ich siedziba w Żywcu

Rysunek005drgZ tej wspaniałej książki można dowiedzieć się jak powstała żywiecka posiadłość Habsburgów, jaka jest historia Marii Krystyny Habsburg, dlaczego arcyksiążę Karol Stefan nie został królem Polski, jak powstał nowy zamek w Żywcu i kim był Ojciec Joachim Badeni. Serdecznie polecamy tą wyjątkowo bogatą w treść książkę.
Kupując tą pozycję zostaniesz ekspertem historii Żywca!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.
Oprawa: miękka. Kategoria: Historia Polski.
Rok wydania 2003, ISBN 83-914141-4-0, Indeks I1604.
Redaktor Zofia Rączka. Liczba stron 80.
Kup teraz!
Cena:
40 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

HARNAŚ

Rysunek001Autor pisał ja półtora roku. Harnaś to postać tragiczna, pełna sprzeczności i wewnętrznych przemian. Autor osadza jego losy na beskidzkich szlakach w siedemnastowiecznej polskiej wsi. Większość bohaterów posługuje się gwarą co pomaga czytelnikowi prawdziwie przenieść się w miejsce gdzie rozgrywa się akcja. Wierzenia i zabobony towarzyszące żyjącej ludności obrazują jej ówczesną mentalność, wynikającą z charakteru bytowania oraz konieczności podporządkowania się obyczajom czy wzajemnym uzależnieniom. Czy losy beskidzkiego harnasia mogły potoczyć się inaczej? Na jakie pytanie znalazł on odpowiedź pod koniec swego krótkiego życia? Dlaczego chciał odpokutować za swe przewinienia? Dlaczego nie zdążył…? Na te pytania każdy czytelnik znajdzie pewnie własną odpowiedź. Harnaś to tytuł herszta bandy, nadawany przywódcom zbójników podhalańskich i karpackich. Słynnymi harnasiami byli m.in. Juraj Jánošík, Ondraszek, Tomáš Uhorčík. Teren gdzie rozgrywa się akcja powieści to wieś Gilowice i jej najbliższe okolice. Jest to wieś zlokalizowana kilka kilometrów od Żywca, który jest stolicą zbójnictwa karpackiego i znajduje się na „Szlaku Zbójników Karpackich” www.zbojnickiszlak.pl
To wspaniała książka na długie jesienne i zimowe wieczory!

Autor: Bronisław Sroka.
Data wydania:2004. ISBN: 9788390661759.
Ilość stron: 335
Książka jest powieścią.
Kup teraz!
Cena:
80 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Jeleśnia i Okolice – przewodnik turystyczny

Rysunek006DSFGPrzewodnik ten zawiera wiele praktycznych informacji na temat przepięknej miejscowości w Beskidzie Żywieckim jaką jest Jeleśnia, która jest idealnym miejscem na wspólny, rodzinny wypad. Oprócz zabytków takich, jak Kościół św. Wojciecha lub budynek znanej w całej Polsce Starej Karczmy. W przeszłości karczmy stanowiły miejsce spotkań beskidzkich zbójników, konsumpcji jedzenia, pełniły także rolę noclegowni. Karczma w Jeleśni ma konstrukcję wieńcową, jej dach jest łamany, staropolski. Budynek zdobią wizerunki końskich łbów. Warto zwrócić uwagę na salę bufetową, w której w przeszłości znajdował się kominek, sala służyła również jako sypialnia. Dziś w karczmie mieści się restauracja i kawiarnia. W najbliższej okolicy Jeleśni czekają na przyjezdnych atrakcje przyrodnicze. Gdy wybierzemy się do Jeleśni zimą, trafimy na lokalną, coroczną imprezę - "Gody Jeleśniańskie". W ramach corocznego wydarzenia odbywa się przegląd grup kolędniczych i jasełkowych. Podziwiać też można wystawę zdobnictwa bibułkowego.
Chcesz spędzić niezapomniane chwile w Beskidzie Żywieckim i dowiedzieć się przy okazji o unikatowych zabytkach, będących świadkami dawnych wieków – kup ten przewodnik!

Autor: Henryk Zając.
ISBN: 83-914113-2-X. Konsultacje terenowe: Małgorzata Chrobak i Władysław Mizia. Mapa: Rafał Ogórek. Wydawca: Agencja Reklamowo – Wydawnicza „IWA”. Skład i przygotowanie: RAZ DWA Studio Poligrafii, T. Ratajczyk, Bielsko – Biała.
Drukarnia Wawak – Szlagor, Porąbka. Ilość stron: 128. Miękka oprawa.
Kup teraz!
Cena:
35 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Karta Groni 1995

Rysunek004Wydawnictwo poświęcone Żywiecczyźnie i Beskidom – „Gronie”. „Gronie” są jednym z niewielu czasopism w Polsce, które w całości poświęcone jest sprawom regionalizmu żywieckiego. Czasopismo to jest następcą wydawnictwa zatytułowanego „Karta Groni”, jednak poziomem swym znacznie przerasta poprzednika. Redakcja stara się wybierać najbardziej wartościowe artykuły, odpowiadające czytelnikom na zagadnienia dotyczące historii Żywiecczyzny, sztuki ludowej, architektury ale znajdziemy w „Groniach” także rozważania dotyczące współczesnych problemów socjologicznych, pedagogicznych, literaturoznawczych. „Gronie” ukazują się dwa razy w roku.
Karta Groni, Praca zbiorowa, red. Zofia Rączka. Czasopismo społeczno-kulturalne poświęcone sprawom Żywiecczyzny i Beskidów; ukazywało się w latach 1968-2005. Dostępne numery: XIII (1984), XIV (1989), XV (1989), XVIII (1995), XIX (1997), XX (1999), XXI (2001), XXII (2003), XXIV (2005) Wyczerpany nakład Nr I-XII, XVI-XVII, XXIII (dostępne m.in. w czytelni TMZŻ w Żywcu, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i Bibliotece śląskiej w Katowicach).
Przebogata w treść książka!

Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Karta Groni 2004

Rysunek005Wydawnictwo poświęcone Żywiecczyźnie i Beskidom – „Gronie”. „Gronie” są jednym z niewielu czasopism w Polsce, które w całości poświęcone jest sprawom regionalizmu żywieckiego. Czasopismo to jest następcą wydawnictwa zatytułowanego „Karta Groni”, jednak poziomem swym znacznie przerasta poprzednika. Redakcja stara się wybierać najbardziej wartościowe artykuły, odpowiadające czytelnikom na zagadnienia dotyczące historii Żywiecczyzny, sztuki ludowej, architektury ale znajdziemy w „Groniach” także rozważania dotyczące współczesnych problemów socjologicznych, pedagogicznych, literaturoznawczych. „Gronie” ukazują się dwa razy w roku.
Karta Groni, Praca zbiorowa, red. Zofia Rączka. Czasopismo społeczno-kulturalne poświęcone sprawom Żywiecczyzny i Beskidów; ukazywało się w latach 1968-2005. Dostępne numery: XIII (1984), XIV (1989), XV (1989), XVIII (1995), XIX (1997), XX (1999), XXI (2001), XXII (2003), XXIV (2005) Wyczerpany nakład Nr I-XII, XVI-XVII, XXIII (dostępne m.in. w czytelni TMZŻ w Żywcu, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i Bibliotece śląskiej w Katowicach).
Przebogata w treść książka!

Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Księżna Wspomnienia o polskich Habsburgach

Rysunek00198"Księżna" to historia Marii Krystyny Habsburg, wywodzącej się z potomków władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, której rodzina związała swój los z Polską. Niezwykle prawdziwa i przejmująca opowieść o beztroskim dzieciństwie i młodości, przerwanej II wojną światową, która spowodowała dramatyczny zwrot w życiu bohaterki i jej bliskich. To świadectwo patriotyzmu i wierności zasadom oraz niezłomnej postawy wobec zła, za którą zapłacili utratą majątku i prześladowaniami.

Tą książkę musisz mieć!

 

Autor: Adam Tracz, Krzysztof Błecha.
EAN 9788393010608, ISBN 9788393010608,
Format 220 stron, oprawa miękka, format 150x210.
Kup teraz!
Cena:
65 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

 

Milówka i okolice

Rysunek005SFGHMilówka to rodzinna miejscowość Golec uOrkiestra - grupy muzycznej założonej przez braci Pawła i Łukasza Golców w 1998 roku.
Z tym przewodnikiem poznasz zabytki Milówki, która w dawnych czasach była miastem! Gdy przeczytasz tą książkę dowiesz się wiele informacji o Muzeum regionalnym Stara chałupa, znajdującym się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, kościele Wniebowzięcia NMP z 1834, cmentarzu żydowskim w Milówce, kaplicy św. Antoniego, kaplicy św. Anny na cmentarzu, pomniku na "Sumowej Grapie" z 1910 r., kaplicy na Jurosce w Kolonii Prusów, chałupie drewnianej z 1864 r. w Kolonii Prusów czy perle architektury drewnianej – dachu budynku obok Kaplicy św. Antoniego.
Polecamy gorąco tą pozycję!

Tekst i zdjęcia: Jan Zalitacz, Stanisław Mendelowski. Redakcja: Stanisław Mendelowski.
Skład komputerowy: Anna Jakubowicz. Wydawca: P.U.W. „Roksana” Sp.z.o.o. w Krośnie.
Druk: P.U.W. „Roksana” Sp. z.o.o.. Wydanie drugie.
Kup teraz!
Cena:
45 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Parafia konkatedralna p.w. narodzenia Najświętszej Maryi panny w Żywcu

Rysunek006Książeczka traktuje o dziejach Żywiecczyzny, historii żywieckiej konkatedry. W książeczce znajduje się wnikliwy opis kościoła oraz opisy innych kościołów w parafii.
Polecamy pielgrzymom udających się do miejsca, w którym modlił się sam Jan Paweł II w roku 1995!

Tekst: ks. Piotr Bogrosz.
Zdjęcia: archiwum Parafii, Katarzyna Mrowiec, Dariusz Kostrz.
Redakcja: Dariusz Kostrz, Janusz Lenczowski.
Opracowanie graficzne: Degraf. Wydała: Parafia konkatedralna p.w. Najświętszej Maryi panny. Kraków 2004. ISBN: 83 – 88837-95-8.
Kup teraz!
Cena:
25 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Przewodnik po kościołach żywieckich

dfgdfhgBezcenna książeczka opisuje następujące kościoły w Żywcu:
kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starym Żywcu (już nieistniejący, spalony przez Niemców w roku 1945);
kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża;
konkatedrę żywiecką pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny;
kościół pod wezwaniem św. Marka;
kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego;
kaplica pod wezwaniem św. Wita;
kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Żywcu – Kocurowie;
kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Floriana w Żywcu – Zabłociu;
kościół parafialny pod wezwaniem Chrystusa Króla w Żywcu – Sporyszu;
kaplica pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Żywcu – Sporyszu;
kościół parafialny pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Żywcu – Moszczanicy;
kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Żywcu – Moszczanicy na Rędzinie;
kapliczka Świętego Onufrego w Żywcu – Moszczanicy;
kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego w Żywcu – Oczkowie.
Książeczka bardzo stara ale zawiera bezcenną wiedzę, której nie znajdziecie w nowych wydawnictwach!

Zofia Rączka, Przewodnik po kościołach żywieckich, Żywiec 1992
Siedem kościołów, ich losy, elementy architektury i wystroju wnętrz. [ s.30, ilustracje, mapa ]
Kup teraz!
Cena:
35 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Przewodnik po zamku i parku żywieckim

Rysunek004WSGCzytając ta bardzo wartościową książeczkę dowiedzieć się można wiele ciekawostek dotyczących zamku rycerzy rabusiów Skrzyńskich herbu Łabędź, starego zamku Komorowskich, zwanego małym Wawelem, pałacu Habsburgów, Domku Chińskiego w żywieckim parku. Ponadto w książeczce znajdują się unikatowe ciekawostki o rodach władających Żywiecczyzną, m.in. o rodzie Skrzyńskich, Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów. Dalsza część zawiera informacje o bardzo cennym drzewostanie parku żywieckiego.
Bardzo ciekawa pozycja, która musisz mieć!

Zofia Rączka, Henryk Żywotko, Przewodnik po zamku i parku żywieckim, Żywiec 1993 Przewodnik, monografia parku i zamków, opisy drzewostanu [ s. 24, ilustracje, plany ]
Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, Żywiec 2006.
Tekst: Zofia Rączka. Część botaniczną opracował: Henryk Żywotko. Zdjęcia: Jan Gołąb, Lucjan Grajny. Na okładce: „Dziedziniec starego zamku” Nowakowska – Acedańska, Rep. L. Grajny. Wydanie IV. Drukarnia „Sprint” Żywiec. ISBN 83-920626 – 8 – X.
Kup teraz!
Cena:
35 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Regulamin

Regulamin sprzedaży i korzystania ze sklepu internetowego Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Żywcu

I. INFORMACJE OGÓLNE

  1. 1.Głównym celem sklepu internetowego jest przedstawienie oraz dostarczanie wydawnictwpublikacji związanych z Żywiecczyzną, gadżetów reklamujących Żywiec jak i całą Żywiecczyznę wszystkim zainteresowanym.
  2. 2.Sprzedającym jest firma Zbójnicki Szlak Leszek Młodzianowski, ul. Sienkiewicza 40Asiedzibą w Żywcu, 34-300 Żywiec, oznaczenie NIP: 553 - 230 - 63 - 40.

II. ZAMÓWIENIA

  1. 1.Zamówienia przyjmowane są poprzez stronę internetową Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego www.zywiec.turystyka.pl lub poprzez e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  2. 2.Zamówienia wydawnictwpublikacji, gadżetów reklamujących Żywiecczyznę mogą składać wyłącznie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
  3. 3.W przypadku, gdy Zamawiający wyraża wolę otrzymania faktury VAT zobowiązany jest do podania danych do faktury Vat wysyłając wiadomość na naszego maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  4. 4.Złożenie zamówienia polega na wskazaniu sprecyzowanych towarów znajdujących sięasortymencie sklepu Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Prawidłowo złożone zamówienie potwierdzane jest automatyczną wiadomością wysłaną na adres e-mail wskazany przez użytkownika.
  5. 5.Złożenie zamówienia jest jednoznaczneakceptacją niniejszego regulaminu.
  6. 6.Cena podana przy każdym towarze jest ceną brutto wraz z kosztem przesyłki, obowiązującąchwili składania zamówienia.
  7. 7.Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zastrzega sobie prawo do zmiany cen towarów znajdujących sięofercie Sklepu, wprowadzania nowych towarów do oferty Sklepu, przeprowadzania i odwoływania akcji promocyjnych na stronach Sklepu bądź wprowadzania w nich zmian.
  8. 8.Kupujący informowani sąstatusie zamówienia (zmianie statusu zamówienia) pocztą elektroniczną. W przypadku braku towaru w magazynie, Kupujący jest informowany o tym fakcie i związaną z tym niemożnością realizacji części lub całości zamówienia.
  9. 9.Zakupione towary są dostarczane pod adres wskazany w mailu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

III. FORMY I KOSZTY DOSTAWY

  1. 1.Koszt dostawy ujęty jest już w cenie danego towaru.
  1. 2.Przy każdymproduktów dostępnych na stronie internetowej umieszczona jest informacja o produkcie oraz podana jest cena brutto. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia firma DotPay z siedzibą w Krakowie www.dotpay.pl
  2. 3.Wysyłka zamówionych pozycji wydawniczych oraz innych gadżetów promujących Żywiecczyznę następuje dopiero po wpłynięciu na firmowe konto bankowe złotówkowe ING BANK ŚLĄSKI Nr. 84 1050 1070 1000 0023 2267 3688 opłaty wrazkosztem przesyłki.
  3. 4.Zamówienie jest realizowanecałości, to znaczy po skompletowaniu wszystkich jednorazowo zamówionych pozycji.

IV. ANULOWANIE ZAMÓWIEŃ

  1. 1.Jeżeli przesyłka została już wysłana, Kupujący jest zobowiązany do jej odebrania.

V. ZWROTY

  1. 1.ZgodnieUstawą o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z 2000r. nr 22 poz. 271) klient ma prawo do zwrotu kupionego towaru w ciągu 10 dni od daty doręczenia przesyłki, bez podania przyczyny. Zakupiony towar podlega zwrotowi pod warunkiem, że nie nosi śladów użytkowania, nie posiada wad i zniszczeń, znajduje się w oryginalnym i nienaruszonym opakowaniu.
  2. 2.Do odsyłanej przesyłki należy dołączyć dowód zakupu towaru (paragon fiskalny, faktura VAT) wrazadnotacją "ZWROT". Sprzedający zobowiązuje się do zwrotu wartości produktu w ciągu 5 dni przelewem, na konto wskazane przez Kupującego. Kwota podlegająca zwrotowi to należność z faktury otrzymanej wraz z zamówionym towarem. Koszty wysyłki nie podlegają zwrotowi. Zwracany towar klient odsyła również na własny koszt.

VI. REKLAMACJE

  1. 1.Wszystkie towary zakupionesklepie Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego objęte są gwarancją. W przypadku, gdy po otrzymaniu paczki Kupujący wykryje jakiekolwiek wady fabryczne, uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas dostawy, bądź stwierdzi niezgodność otrzymanego produktu z towarem zawartym w zamówieniu może zareklamować zakupiony towar i odesłać go zwykłą przesyłką pocztową w terminie 14 dni od jej otrzymania. Przesyłki odsyłane za pobraniem nie będą przyjmowane.
  2. 2.Do przesyłki należy dołączyć dowód zakupu (paragon fiskalny, faktura VAT). Do reklamowanego towaru należy dołączyć również pismo określające powód reklamacji.
  3. 3.Sprzedający zobowiązuje się do wymiany produktu na pełnowartościowy. Jeżeli będzie to niemożliweprzyczyn od niego niezależnych (na przykład z powodu wyczerpania nakładu), zaoferuje do wyboru inny dostępny produkt lub zwróci pieniądze na dowolne konto wskazane przez Kupującego, natychmiast po otrzymaniu przesyłki i rozpatrzeniu reklamacji. Zwrotowi podlegają również koszty poniesione przez Kupującego w związku z odesłaniem wadliwego produktu.

VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. 1.Ceny towarów znajdujących sięsklepie internetowym podane są w złotych polskich i zawierają podatek VAT. Ceny uwzględniają koszty dostawy.
  2. 2.Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego nie ponosi odpowiedzialności za niezrealizowanie zamówieniaprzyczyn technicznych (wadliwe działanie sieci, niezrealizowanie zamówienia lub nieterminowe dostarczenie przesyłki przez pocztę).
  3. 3.Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego nie ponosi odpowiedzialności za zamówienia dokonywane przez osoby trzecie wykorzystujące adres e-mail oraz hasło Użytkownika bez jego wiedzy.
  4. 4.Podstawą jakichkolwiek roszczeń stron wynikającychprzepisów prawa, jest paragon fiskalny lub faktura VAT wystawiony(a) przez Sprzedającego i dostarczony(a) Kupującemu wraz z zamówionym towarem.
  5. 5.W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie: obowiązujące przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawadnia 2 marca 2000r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z 2000r., nr 22, poz. 271), oraz ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997r. Nr 133, poz. 883).
  6. 6.Sądem właściwym dla rozpatrywania wszelkich sporów jest sąd właściwy dla siedziby Sprzedającego.

VIII. BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA DANYCH

  1. 1.Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego gwarantuje Zamawiającym Ochronę Danych Osobowych. Dane Zamawiających wykorzystywane będą wyłącznie do realizacji zamówieńprowadzenia statystyk sprzedaży. Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 1997r., nr 133 poz. 883). Składając zamówienie w sklepie Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego Zamawiający każdorazowo wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu realizacji zamówienia.
  2. 2.Zgodnieart. 24 ust.1 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Ponadto każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania.

Zapraszamy do skarbca góralskich tradycji!

Udanych zakupów życzą pracownicy Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

Rynek w Żywcu przez Wieki

Rysunek004Niektórzy mieszkańcy królewskiego miasta Żywca nie wiedzą prawdopodobnie dlaczego "królewskiego". Nie wiedzą też, że Żywiec w dzisiejszych granicach to twór XX-wieczny, że jeszcze nie tak dawno w okolicach dzisiejszego Rynku funkcjonowały samodzielne gminy: Stary Żywiec, Isep, Zabłocie, Sporysz, nie mówiąc już o Oczkowie, Podlesiu czy Moszczanicy. Wnioskować z tego należy, że twór miejski zwany dziś Żywcem nie ukształtował się poprzez naturalny rozrost aglomeracji od wewnątrz, czyli od Rynku na boki, lecz poprzez wchłanianie sąsiednich skupisk typu podmiejskiego, które podobnie jak Rynek do czasu ich włączenia do miasta prowadziły samodzielny byt. Jedynie Rudza dość wcześnie w naturalny sposób zrosła się z Żywcem, ale nie zauważyłem czy autor "Rynku" fakt ten badał i odnotował. Należałoby z tego wnioskować, że dla monograficznych potrzeb miasta we współczesnych jego granicach należy oczekiwać podobnych opracowań dla Rudzy, Sporysza, Starego Żywca i Ispu, bo Zabłocie coś takiego już ma.
Książka jest bogato i doskonale zilustrowana. Książka ta relacjonuje nieznane szerzej, często burzliwe dzieje niektórych mieszkańców Rynku, co może być inspiracją do tworzenia genealogii rodzin i rodów żywieckich, albowiem ich zaczątki są już gotowe. Cenne i wartościowe są tabele i kalendarium przy końcu książki oraz terenowe szkice Rynku na jej wewnętrznych okładkach.
Kupując tą książkę dowiesz się dlaczego Żywiec nazywany jest królewskim miastem!

Mirosław Miodoński, Rynek w Żywcu przez Wieki , Żywiec 2006 [str 272, barwna opowieść o historii miasta od XV w. widzianej z perspektywy Rynku, około 160 ilustracji w tekście]
Kup teraz!
Cena:
70 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Rysunek007Przepiękna książeczka o Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzie, o słynącym cudami obrazie Matki Bożej Rychwałdzkiej. Bogato ilustrowana.
Polecamy pielgrzymom udających się przed cudowny obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej!

Rychwałd 1995. Tekst opracował: O. dr Symeon Barcik OFM Conv.,. Zdjęcia: O. Marian Zygmunt OFM Conv. L.M. Piątek. Imprimatur: Ks. Bp. Janusz Zimniok, L.dz.: 181/95 Bielsko – Biała 27 lutego 1995r.
Wydawnictwo: Bratni Zew Sp.z.o.o.. ISBN 83 – 903571-2-7. Wydano staraniem Klasztoru OO. Franciszkanów w Rychwałdzie.
Kup teraz!
Cena:
30 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Śpiewnik górali polskich

Rysunek002Ponad 400 stronicowy zbiór pieśni góralskich. Zawiera nuty oraz słowa. Pieśni górali śląskich, czadeckich, żywieckich, babiogórskich, orawskich, podhalańskich, pieśni zespołu Trebunie Tutki, pieśni górali spiskich, pienińskich, zagórzańskich, łąckich, nadpopradzkich, pieśni z papieskich pielgrzymek, kolędy, pastorałki i życzenia świąteczne.
Chcesz nauczyć się przyśpiewek góralskich? Jeśli tak - zachęcamy do zakupu tego wyjątkowego góralskiego śpiewnika! Hej!

Autor: Motyka Władysław.
Wydawnictwo: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe.
ISBN: 978-83-906872-4-7.
Format: 15.0x21.0cm. Liczba stron: 424. Oprawa: Twarda. Wydanie: 2007 r.
Kup teraz!
Cena:
110 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Strój górali żywieckich

ehh„Strój górali żywieckich” to już trzeci album z serii „Stroje Ludowe w Karpatach Polskich”, wydawany przez Fundację Braci Golec. Ma on wyjątkowe znaczenie i jest niewątpliwie najbardziej wyczekiwaną i cenną publikacją na Żywiecczyźnie. Dotyczy bowiem stroju z regionu z którego się wywodzimy, w którym mieszkamy i z którego czerpiemy ogromną inspirację. Strój pełnił wiele funkcji, był głównym przejawem przynależności do grupy społecznej i terytorialnej. Informował o zamożności, stanie cywilnym, gustach estetycznych. Nie podlegał gwałtownym zmianom co nie znaczyło, że był skostniały. Rozwijał się powoli przemieniając przyjmowane formy i wzory zgodnie z potrzebami i upodobaniami. Celem niniejszej publikacji jest ukazanie piękna, bogactwa i różnorodności strojów noszonych przez Górali żywieckich. Zupełną nowością jest płyta multimedialna dołączona do albumu zawierająca zarówno prezentację albumu jak i materiał filmowy o tym jak ten album powstawał.
Strój określa naszą tożsamość, dlatego zaszczepiajmy w naszych dzieciach szacunek do niego, tak by za kilkadziesiąt lat nie był on tylko reliktem przeszłości eksponowanym w muzeach, ale żywym znakiem określającym i wyróżniającym mieszkańców Żywiecczyzny.
Fenomenalna książka!

Autorzy: Elżbieta Filip, Teresa Rosiek. Wydawca: Fundacja Braci Golec.
Oprawa twarda. Rok wydania 2009.
ISBN 978-83-925518-81. EAN 7883925518811. Indeks Z0508.
Kup teraz!
Cena:
210 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Tajemnica Bożej Obecności

Rysunek007DFGHJoachim Badeni, właśc. Kazimierz Stanisław hrabia Badeni herbu Bończa (ur. 14 października 1912 w Brukseli, zm. 11 marca 2010 w Krakowie) – polski prezbiter rzymskokatolicki, dominikanin, mistyk, duszpasterz akademicki, autor książek. Joachim Badeni był przyrodnim bratem Marii Krystyny Altenburg, która do dzisiejszego dnia mieszka w Pałacu Habsburgów w Żywcu.
Tajemnica Bożej Obecności to książka prezentująca konferencje ojca Joachima Badeniego OP wygłoszone podczas cyklu spotkań w Centrum Kultury Chrześcijańskiej działającym przy Wydawnictwie M (październik – listopad 1996 r). Każde z siedmiu spotkań składało się z trzech części: nauczania wprowadzającego, konferencji ojca Joachima oraz spotkań i modlitwy w małych grupach. Dzięki osobistej lekturze fragmentów Pisma Świętego, wsłuchaniu się w konferencje Ojca Joachima, każdy z Czytelników może rozpocząć niezwykłą wędrówkę, której owocem, w zależności od osobistej wiary i otwarcia, będzie autentyczna przemiana naszego wnętrza.
Ojciec Badeni zawsze podchodził z dystansem do siebie i świata. Często sam był zdumiony działaniem Boga i tym, jak ważne jest zawierzenie Panu Bogu, jak ważne jest bezpośrednie zwrócenie się do Pana Boga. Człowiek o najwyższym poziomie świętości otrzymuje natchnienie wprost od Ducha Świętego. A ojciec Badeni był taką osobą. Dopiero po jego śmierci wielu współbraci ojca Joachima, podsumowując jego życie, wspominając go, zauważało, że to była naprawdę nieprzeciętna i wielka postać. Do książki dołączona jest płyta z oryginalnym zapisem konferencji ojca Badeniego.
Bardzo polecamy tą książkę!

Autor: Badeni Joachim OP. 978-83-7595-394-7.
Okładka: Oprawa twarda.
Wymiary: 140 x 202 mm. Stron: 80.
Rok wydania: Kraków 2012.
Kup teraz!
Cena:
58 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej w latach 1995 – 1999

hKsiążeczka ta zawiera wiele ciekawych informacji o Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej, które od lat dba o pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i obyczajów na Żywiecczyźnie. Zasługi tego towarzystwa są wprost nieocenione!
Przy Kole Towarzystwa Szkoły Ludowej w Żywcu w 1934 roku powstała Sekcja Miłośników Żywiecczyzny. Celem działania było propagowanie świadomości regionalnej wśród miejscowej ludności (nie tylko inteligencji) oraz ukazanie i letnikom i turystom atrakcyjność regionu. Zatem początki istnienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej sięgają 1934 roku. W działalności Sekcji bardzo ważne były starania o zachowanie folkloru we wszystkich specyficznych cechach Żywiecczyzny.
Chcesz poznać historię Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej? Sięgnij po ta pozycję!

Praca zbiorowa: Józef Janoszek, Maria Perzyńska, Zofia Rączka, Lucyna Szubel, Tadeusz Śliż, Ewa Trybalska, Teresa Wykręt.
TMZŻ 2000. Redakcja: Zofia Rączka. ISBN 83 – 910553 – 7 – X.
Kup teraz!
Cena:
30 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Trzy dni w Żywcu

Rysunek007Co robić w Żywcu przez 3 dni? Na to pytanie próbuje udzielić odpowiedzi Mirosław Miodoński w przewodniku  dla turysty pieszego „Trzy dni w Żywcu”. Nowa propozycja wydawnicza jest warta uwagi nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców. Autor zaproponował cykl zwiedzania Żywca w trzech etapach:
- Na szlaku piwiarnianym. W tej części czytelnicy znajdą informacje o muzeum browaru, a także informacje gdzie zjeść i co warto zobaczyć podczas spaceru po starówce i Rudzy.
- Traktem dawnych właścicieli Żywca. Ten rozdział zdecydowanie ułatwi zwiedzanie parku i obiektów znajdujących się na jego terenie.
- Śladami zaginionej cywilizacji na Zabłociu. Tutaj znajdziemy wiele ciekawostek związanych z dzielnicą Żywca – Zabłociem i dowiemy się, co warto zobaczyć w tej zapomnianej dzielnicy.
Książeczka „3 dni w Żywcu” jest obecnie najbardziej aktualnym wydawnictwem turystycznym w naszym regionie. Na uznanie zasługuje staranne wydanie. Turystom odwiedzającym Żywiec ułatwi samodzielne zwiedzanie i poznawanie miasta, gdyż w pozornie krótkich opisach miejsc odnajdzie on najbardziej istotne informacje, podane w przystępny sposób. Mieszkańcy Żywca również mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek, na przykład o tym, że słynny bar „pod trupkiem” pobudowany został na fundamentach starego browaru miejskiego z XVI wieku, a także wiele innych.
Serdecznie polecamy ten przewodnik!

Autor: Mirosław Miodoński. Żywiec 2012. 
Wydawnictwo Żywia, Żywiec. 
Kup teraz!
Cena:
35 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Wesele góralskie od Żywca

Rysunek004thWesele góralskie od Żywca opisuje unikatowe i archaiczne pieśni, zwyczaje i obyczaje ludu żywieckiego. Premiera wesela odbyła się w 1937 roku w Żywcu. Książka ta pokazuje jak wielką miłością dla górali żywieckich oraz Żywczan jest pieśń ludowa, obrzędy, które kultywuje się staraninie z dziada pradziada.
Książka ta ocaliła od zapomnienia cząstkę duchowych, rodzinnych wartości polskiej kultury ludowej!

Józef Karol Nowak, Wesele góralskie od Żywca, Warszawa - Żywiec 1993
Widowisko (dramat) ludowy pisany gwarą żywiecką [ s.148, nuty, indeks, słownik gwary. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Warszawa – Żywiec 1993.
Kup teraz!
Cena:
50 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Widoki Żywca i Żywiecczyzny

DSC06901„Widoki Żywca i Żywiecczyzny" to jak sama nazwa wskazuje, nie tylko kawał historii regionu, opisanej bez przynudzania i osądów, ale także ponad sto kart pocztowych, które Kubica zbiera od wielu lat. Autor kierując się jedną z myśli starożytnego filozofa greckiego, że świat ma istnieć taki jak jest, bez żadnych osądów, postanowił nie oceniać na przykład roli okupanta czy mniejszości narodowych w historii Żywiecczyzny.
Nie widzieliście piękniejszych zdjęć z Żywiecczyzny! Musicie ja mieć!

Autor: Marek Kubica. Wydawnictwo Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Oprawa twarda.
Rok wydania 2003. ISBN 83-914141-9-1. Indeks I1601
Kup teraz!
Cena:
210 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Wszystko po góralsku

Rysunek006Wspaniała książka o góralach, szeroko pojętej góralszczyźnie. Jest tam wiele ciekawych i humorystycznych anegdot o góralach, ich zaletach i przywarach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o góralach absolutnie wszystkiego musisz mieć ta pozycję!

Autor: Władysław Bułka. Oprawa: Miękka.
Wydawca: Spółdzielnia Wydawnicza Gazeta Żywiecka, 34-300 Żywiec.
Kod ISBN: 8392037030. Kod EAN: 9788392037033. Wydanie: 1. Rok wydania: 2005.
Kup teraz!
Cena:
70 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Za nasom ślebode za ojcyzne miłom

Rysunek003SRFGKsiążka została wydana w 90 rocznicę stworzenia pierwszych formacji górskich w Wojsku Polskim i poświęcona jest dziejom jednostek wojskowych nawiązujących do tradycji góralskich i udziałowi górali w zrywach niepodległościowych.
W dużej części opowiada o postaci wielkiego obywatela Białego Dunajca, generała Andrzeja Galicy, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim – to tytuł nowej książki autorstwa Władysława Motyki z Milówki. Autor to absolwent historii i podyplomowych studiów administracji publicznej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, zasłużony dla Związku Podhalan w Polsce, Wiceprezes obecnego Zarządu Głównego ZP w Polsce. Autor wcześniej publikowanycch książek: “Tam trza kwitnoć ka sie rośnie – Podhalański ruch regionalny na Żywiecczyźnie” (1996), “Tu był Piotr – Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami (2001), “Śpiewnik Górali Polskich” (2004), “Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla” (2006). Wydawcą książki jest Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe z Milówki.
Nieoceniona pozycja dla ludzi chcących poznać historię Wojska Polskiego i wpływ tradycji góralskich na jednostki wojskowe!

Autor: Motyka Władysław. Wydawnictwo: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe.
ISBN: 978-83-906872-5-4. Format: 24,0x17,0cm. Liczba stron: 352. Oprawa: Twarda. Wydanie: 2008 r.
Kup teraz!
Cena:
110 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Zwyczaje doroczne polskich górali karpackich

Rysunek003Wspaniała książka traktująca o unikatowych zwyczajach górali karpackich, m.in. o Adwencie, Świętach Bożego Narodzenia, grupach kolędniczych i świątecznych widowiskach obrzędowych, o okresie mięsopustu (karnawału), okresie Wielkiego Postu, o okresie od Popielca do Niedzieli Palmowej, o palmach wielkanocnych, Wielkim Tygodniu, świętach wielkanocnych i o stawianiu wiosennych majów, Zielonych Świątkach, Święcie Bożego Ciała, św. Jana Chrzciciela, święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, święconych ziołach, Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym.
Ta książka zmienia sposób myślenia o góralach!

Autor: Krystyna Kwaśniewicz. Opracowanie: Małgorzata Słonka, Urszula Witkowska. Skład komputerowy Małgorzata Słonka, Mirosław Baca. Druk: Ośrodek Wydawniczy „Augustana” w Bielsku – Białej. Wydawnictwo: Wojewódzki Ośrodek Kultury. Data wydania: 1998. ISBN: 9788390369389..
Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Żywczanina żywot i sprawy z historią w tle

Rysunek005Ulica Sempołowskiej to zakątek Żywca, gdzie możemy przenieść się w czasie – bez wątpienia jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc miasta. Niewielu mieszkańców pamięta, że niegdyś ulica ta nosiła nazwę: Garbarska. W trakcie badań archeologicznych natrafiono na fundamenty garbarni z przełomu XIX/XX wieku. Skąd wiadomo, że są to pozostałości garbarni? Świadczą o tym pozostałości balii, związanych z procesem obróbki skór oraz układ pomieszczeń. Do tej pory odkryto fundamenty budynku-warsztatu, drogę prowadzącą do warsztatu oraz pozostałości kąpieliska skór. O odkrytej garbarni wspomina w książce „Żywczanina Żywot” Stanisław Dobosz.
O tradycjach garbarskich w Żywcu i nie tylko dowiecie się kupując tą wyśmienitą książkę!

Autor: Stanisław Dobosz. Wydawca Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, 2009. ISBN8360878080, 9788360878088. Liczba stron 312. Opis fizyczny: 312 s. : il. ; 25 cm.
Kup teraz!
Cena:
75 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Żywiec i okolice - Przewodnik dla turystów na kółkach

rhŻywiecczyzna położona jest w Kotlinie Żywieckiej, która otoczona jest górami Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Większość istniejących na rynku wydawnictw – przewodników dotyczy wycieczek na trasach górskich. Ten przewodnik przeznaczony jest dla turysty poruszającego się samochodem. Region ten oferuje mu piękne krajobrazy, bogactwo przyrody, zabytki architektury, szczególnie drewnianej i inne.
Większość wycieczek ma start w Żywcu. Tu autor proponuje wycieczki:
- po Śródmieściu z zabytkami Żywca, Muzeum, pałacem Habsburgów, zabytkowym parkiem i Starym zamkiem,
- wycieczkę na Grojec – 612 m. npm. Do zdobycia 3 szczyty Grojec Czarny, Średni i wysoki. Z Grojca zejść można do Muzeum Browaru i Piwiarni Żywieckiej.
- wycieczkę do Rajczy. Po drodze m.in. forty w Węgierskiej Górce, dawny pałac i park przydworski w Kamesznicy, muzeum Jaśka Talika w Ciścu i muzeum „Stara Chałupa” w Milówce,
- Wypady z Rajczy: do Ujsół, Złatnej, Glinki i Soblówki
do Rycerki Górnej i Rycerki Kolonii
do Zwardonia
- Kaskada Soły, tu zapora w Tresnej, w Międzybrodziu, Elektrownia szczytowo pompowa, Żar
Wycieczka doliną Koszarawy do Jeleśni (tu stara karczma), Korbielowa, Koszarawy i Sopotni
- wycieczka do Ślemienia, Rychwałdu, Łękawicy i Gilowic (tu Sanktuarium w Rychwałdzie, zabytkowy kościół drewniany w Gilowicach, Stary rynek w Ślemieniu
- wycieczka do doliny Zimnika w gminie Lipowa. Tu Ścieszka dydaktyczno przyrodnicza, ogniski i pieczenie kiełbasek
- Pętla beskidzka na trasie Żywiec, Węgierska Górka, Kamesznica, Laliki. Koniaków, Wisła, Szczyrk, Łodygowice, Żywiec.
Fantastycznie wydana pozycja!

Żywiec 2003r. Teksty: Hieronim Woźniak i inni. Fotografie: Hieronim Woźniak. Szkice topograficzne: Sylwia Jasicka.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. ISBN – 83 – 906089 – 4 – 4.
Kup teraz!
Cena:
60 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Żywiec – Rys historyczny od powstania miasta do 1939 r.

Rysunek001hjKsiążka opisuje burzliwe dzieje Żywiecczyzny i miasta Żywiec, który w dawnych czasach niezbyt często występował na arenie dziejów. Był miasteczkiem małym, ukrytym wśród gór, omijanym przez zawirowania historii. Na szczęście zachowały się w oryginale kroniki miasta. Jedna z nich to znany powszechnie „Dziejopis” Andrzeja Komonieckiego, druga to „Kronika” księdza Franciszka Augustina. Obydwa te działa traktują o niezwykle ciekawych losach beskidzkiej ziemi. Książka opisuje historię żywieckiej ziemi aż do czasów II wojny światowej.
Książka ta uzupełnia wiedzę pilotów wycieczek i przewodników beskidzkich o bezcenne wiadomości!

Zofia Rączka, Żywiec - rys historyczny, Część I, do 1918; Żywiec 2000 Część II, do 1939; Żywiec 2005 Część III, gmina Zabłocie do 1950; Żywiec 2006
Kup teraz!
Cena:
65 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

Żywieckie kapliczki, figury i krzyże przydrożne

Rysunek002khugNa Żywiecczyźnie jest całe mnóstwo przepięknych kapliczek, które są nierozerwalnie związane z krajobrazem. Są one nie tylko wyrazem sztuki ludowej, ale przede wszystkim wiary minionych pokoleń. Stawianie kapliczek przybrało masową formę w XVIII i XIX wieku. Budowano kapliczki oraz stawiano krzyże jako wyraz podziękowania za odzyskanie zdrowia, za uchronienie od zarazy, głodu czy innej klęski, za wysłuchanie próśb, za szczęśliwy powrót z wojny. Na Żywiecczyźnie są też „kapliczki ślubowane”, które powstały zwłaszcza w tragicznych latach moru. Bardzo zachęcamy do zapoznania się z historią ukrytą w przepięknych przydrożnych kapliczkach i krzyżach, które często na co dzień mijamy i nie zastanawiamy się dlaczego powstały i dlaczego stoją właśnie w tym a nie innym miejscu.
Nie możesz przegapić takiej okazji!

Włodzimierz Jura, Żywieckie kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Żywiec 2000
Opisy i legendy na temat kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu Żywca, Oczkowa, Moszczanicy, Pietrzykowic i Trzebini [ s.130, kolorowe ilustracje]
Kup teraz!
Cena:
50 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów

„Zadziele piękna wioska”

Rysunek003„Zadziele piękna wioska” to prawdziwa gratka dla ludzi zainteresowanych miejscem, które obecnie znajduje się pod wodami jeziora żywieckiego. Autor zabiera czytelnika w niesamowitą podróż, podczas której umiejętnie przeplata historyczne zapisy o Zadzielu z nostalgicznymi wspomnieniami mieszkańców i faktami przez nich podanymi. Czym zajmowali się ludzie, jaka słynna po dziś dzień żywiecka fabryka ma swoje korzenie w Zadzielu, jak wyglądała edukacja, gdzie mieściła się szkoła i kto ją prowadził, jakie były miejsca kultu religijnego oraz kim był pustelnik z Zadziela? Te i inne informacje czynią publikację niezwykle cenną, nie poznajemy tylko suchych faktów lecz przede wszystkim punkt widzenia ówczesnych ludzi. Ciekawostką jakiej dowiadujemy się z książki jest z pewnością fakt, że już drzewiej społeczność wiejska obawiała się żywieckiego szpitala i wolała korzystać z usług znachorów.  Robert Słonka opiera się na wspomnieniach swoich dziadków – Józefy i Stanisława Słonków oraz kronice Eligiusza Czarnoty, ze wspomnień tych wyłania się magiczny obraz Zadziela – wioski pięknej, spokojnej, zamieszkanej przez życzliwych sobie i innym ludzi.
Wyśmienita pozycja dla osób chcących wiedzieć o Żywcu prawie wszystko!

Twarda okładka. 92 strony + kolorowa mapa A3, papier kredowy, błyszczący. Rozmiar: 16,5x23,5 cm.
Autor: Robert Słonka. Konsultacja historyczna: dr Przemysław Dyrlaga.
Opracowanie graficzne, skład: Marcin Zaremba, Studio Graficzne LONTIA.
Kup teraz!
Cena:
70 PLN
z przesyłką
Regulamin zakupów
joomla template 1.6