Wycieczka w Beskid Śląsko - Morawski
Oferta przewodnicka:
Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):
• zwiedzanie Grodziska w Podoborze,
• przejazd do Koprzywnicy w celu zwiedzenia muzeum starych samochodów,
• przejazd do Stramberka zwanego „Morawskim Betlejem”– zwiedzanie miasteczka: pochyły rynek, drewniane domy, Wzgórze Zamkowe z ruinami zamku i wieżą zwaną Stramberska Trubą, Jaskinia Sipka, Rynek z zespołem drewnianych chat z XVIII/XIX w., wizyta w mikrobrowarze Trubac, degustacja piwa,
• przejazd na Przełęcz Pustevny przejście pod pomnik pogańskiego boga Radegasta (możliwy również wyjazd kolejką linową na Przełęcz Pustevny- spacer grzbietem Beskidu do schroniska lub przejazd do Roznova po Radhostem - zwiedzanie Drewnianego Miasteczka),
• przejazd do Roznova pod Radosthem, zwiedzanie największego w Republice Czeskiej skansenu, czas wolny – do wyboru: spacer po mieście, korzystanie z hotelowej oferty, wizyta w roznovskim mikrobrowarze, degustacja piwa, grill,
• przejazd do Nowego Jicina – zwiedzanie: Rynek z podcieniową architekturą, Stara Poczta, barokowa Apteka pod Białym Aniołem, Kloboucnicke muzeum z unikatową kolekcją kapeluszy,
• przejazd do Hukvald. Inny wariant to przejazd malowniczą droga wzdłuż jeziora Šance.
SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH MIEJSC:
Zwiedzanie zabytkowych miast w Czechach w regionie Beskidu Śląsko-Morawskim jest niezwykle inspirujące. Jest to rejon niezwykle interesujący, wabiący swymi pięknymi górami i licznymi zabytkami, pozostający ciągle jeszcze dla większości turystów prawdziwą "terra incognita". To także ziemia, której większą część łączą wielowiekowe związki z Polską.
GRODZISKO W PODOBORZE
Słowiańskie grodzisko okresu plemiennego w Podoborze znajduje się obecnie na terenie Republiki Czeskiej, w odległości około 5 kilometrów od Cieszyna. W literaturze i tradycji miejscowej określane jest często mianem „Stary Cieszyn'' lub ''Cieszynisko''. Najstarsze pozostałości zasiedlania tego z natury obronnego wzniesienia, usytuowanego na terasie nadzalewowej rzeki Olzy, pochodzą ze schyłku epoki brązu / 900-750 lat p.n.e./ i wiążą się z istnieniem nieufortyfikowanej osady. W okresie halsztatu, czyli starszej epoki żelaza / 750 - 400 lat p.n.e./ osada ta została przekształcona w gród chroniony wałem kamienno- ziemnym oraz fosą. W trakcie wieloletnich badań archeologicznych stwierdzono pozostałości domostw mieszkalnych w postaci półziemianek oraz naziemnych chat słupowych. Ceramikę reprezentują różne formy naczyń takich jak garnki, misy, amforki, czerpaki, zdobione bogatą ornamentyką linearną. Odkryto również bogaty zespół wyrobów z żelaza oraz brązu / sierpy, noże siekierki, groty, szpile do spinania odzienia/. Ten okres zasiedlania kończy się gwałtownym zniszczeniem grodu. Kolejna faza zasiedlenia grodu związana jest z ludnością słowiańską. W VIII w. powstaje w Podoborze potężny gród broniony wałami z palisadą i fosami, składający się z dwóch podgrodzi oraz najważniejszej części tzw. akropolu- ośrodka władzy terytorialnej. Mieszkańcy grodu żyli w chatach o konstrukcji słupowej, ze ścianami wykonanymi z plecionki i paleniskami w rogu pomieszczenia. Specjalizowali się głównie w wytapianiu i obróbce żelaza oraz w produkcji rolnej. Dowodzą tego znaleziska różnego rodzaju wyrobów metalowych, czy żaren i sierpów. W końcu IX w. gród ulega silnemu zniszczeniu najazdem władcy wielkomorawskiego Świętopełka. Badania archeologiczne dowodzą, że jeszcze w X w. pozostałości grodu są zamieszkałe, ale wiodącą funkcję grodu- kasztelani przejmuje nowy gród na Górze Zamkowej w Cieszynie.
KOPRIVNICE
Miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Siedziba firmy Tatra produkującej samochody, znanej głównie z ciężarówek, zatrudniającej w czasach komunizmu ponad 16 tysięcy osób, w tym robotników z Wietnamu. Obecnie zakład zatrudnia ok. 3 tys. pracowników. Atrakcją miejscowości jest nowoczesne Muzeum Tatry.
STRAMBERK
Stramberk - miasteczko-zabytek, przykład kultury wołoskiej, oryginalne, wołoskie domy stojące przy stromych, brukowanych uliczkach, cudowny rynek z budowlami w stylu ludowego baroku. Miasto zachowało historyczny układ. Na ulicach prowadzących do rynku zachowały się drewnianie domy. Nad miastem i mocno pochylonym rynkiem góruje zalesione wzgórze z reszkami zamku Štramberk oraz zachowaną wieżą o nazwie czes. Trúba. Centrum miasta zostało objęte ochroną konserwatorską. W pobliżu Jaskinia Šipka gdzie odnaleziono szczątki neandertalskiego dziecka. Sławny produkt cukierniczy z piernika w kształcie rożka, pieczony w mieście Štramberk i w okolicach. Legenda mówi, że tradycja pieczenia uszu zrodziła w związku z najazdem tatarskim na okolice miasta (góra Kotouč) w 1241 roku. Mieszkańcy Štramberka ukryci na wzgórzu wypuścili wodę ze zbiornika, zatapiając obóz wroga. Podczas przeszukiwania obozu Tatarów mieszkańcy miasta mieli znaleźć worek pełny wypełniony odciętymi uszami niewiernych, które miały być wysłane na dowód zwycięstwa tatarskiemu Chanowi.
PRZEŁĘCZ PUSTEVNY
Nazwa Pustevny pochodzi od pustelników żyjących tutaj w jaskiniach w XVIII-XIX wieku i oznacza po prostu „pustelnię”. W obecnych czasach miejsce to w ogóle nie przypomina owej pustelni, bowiem od tego czasu zostało zagospodarowane bogatą infrastrukturą. Jest to malowniczy ośrodek narciarski z charakterystyczną dawną zabudową drewnianą. Tutejsza restauracja Libusin z 1894 roku zyskała tytuł Narodowego Zabytku Kulturalnego. Nad ośrodkiem króluje pomnik Radegasta, nazywanego pogańskim bogiem urody, gościnności, płodności, słońca, wojny, rzemiosła i handlu. Na górze Radhost znajduje się kaplica oraz rzeźba Cyryla i Metodego.
ROZNOV POD RADHOSTEM
Miejsce największego skansenu w Czechach tzw. Valaszske muzeum v prirodie poświęcono kulturze wołoskiej.
NOVY JICIN
Zabytkowe Masarykovo Namesti jest historycznym centrum Nowego Jiczyna, miasto utożsamiane z produkcją oraz unikatową kolekcją kapeluszy w przyzamkowym muzeum, bardzo ładny rynek z podcieniową architekturą.
HUKVALDY
Wieś gminna na Morawach, w powiecie Frydek-Mistek, na południe od Beskidu Śląsko-Morawskiego. Przez miejscowość przepływa potok Ondřejnice. Miejscowość jest znana z zamku Hukvaldy, jednego z największych na Morawach, którego początki sięgają XIII stulecia. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1285. Od połowy XIV w. własność biskupów ołomunieckich. W 1465 właścicielem zamku został król Jerzy z Podiebradów, który sprzedał go biskupowi ołomunieckiemu. Później czasowo był własnością panów z Boskovic, którzy dokonali przebudowy. Na początku XVI w. zamek ponownie stał się własnością biskupów ołomunieckich. W 1948 został upaństwowiony. Wokół zamku rozciąga się zabytkowy park (Hukvaldská obora), założony w XVI wieku, przez którą prowadzi ścieżka dydaktyczna Hradní vrch. W Hukvaldach urodził się kompozytor Leoš Janáček. Do dzisiaj znajduje się tutaj jego dom rodzinny (dawna szkoła, przekształcona obecnie w centrum informacyjne i galerię). Dla jego upamiętnienia powstała też ścieżka dydaktyczna Janáčkův chodníček, biegnąca m.in. obok pomnika lisicy, bohaterki opery Příhody lišky Bystroušky. We wsi stoi także muzeum kompozytora (dom, który jego rodzina kupiła go w 1905), a co roku odbywa się festiwal jego imienia (Hudební festival Janáčkovy Hukvaldy). Innym zabytkowym obiektem jest kościół św. Maksymiliana oraz dawny pałacyk należący w przeszłości (podobnie jak i Hukvaldy) do biskupów ołomunieckich.
Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!
Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!