Wycieczka do Leśnego Grodu w Milówce

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie Leśnego Grodu,

• spacer pięknymi alejkami,

• czas wolny (możliwość zamówienia posiłku),

• rekreacja, zwiedzanie zagrody z egzotycznymi zwierzętami,

• zwiedzanie tropikalnego arboretum,

• podziwianie rzeźb, w tym rzeźby Światowida,

• uczestnictwo w eko - korridzie.

SPECYFIKACJA ZWIEDZANEGO OBIEKTU

LEŚNY GRÓD W MILÓWCE

Karpacki Gazda zaprasza do Leśnego Grodu w Milówce. Leśny Gród to miejsce spokoju i różnorodności w Beskidzie Żywieckim. Leśny Gród to magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tu posąg Świętowita, jest to 14-metrowa rzeźba wykona z topoli. W ogrodzie obecna jest również tematyka orientalna, którą w pełni oddaje ogród japoński, ścieżki Feng Shui, jak i reprezentują ją liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów. Woda będąca symbolem życia i rozwijającej się przyrody, również znalazła odzwierciedlenie w ogrodzie w postaci oczek wodnych z rybami. Wśród rzeźb wykonanych z drewna świerkowego nawiązujących  w swej tematyce do kultury Majów, Azteków i Inków, a także postaci zaczerpniętych z baśni, spacerują pawie, bażanty chińskie i tybetańskie, a także słychać rechot żab zielonych. Ogród wiosną zdobi pół miliona kwiatów: krokusów, żonkili, storczyków, hiacyntów, narcyzów, a także ozdobny czosnek. W oczy rzuca się górujący nad całością obelisk - Światowid, nie ten z legend o słowiańskich bóstwach. Jest to multi rzeźba wykonana z jednego grubego kloca topoli, sprowadzona tu z okolic Kęt. Ma 14 metrów wysokości, a na niej dłutami 35 rzeźbiarzy z całej Polski kilkadziesiąt twarzy, symboli i scen rodzajowych współczesnego i tego bardziej odległego świata. Park położony jest na kilkuhektarowym zboczu. Wiedzie do niego kręta, kamienista dróżka, a wchodzi się do tego uroczyska przez bramę, a tuż za nią wita nas drewniana tablica z napisem "Park - Leśny Gród".

Wszystko to co tu się znajduje wykonane jest z drewna i kamieni, zaś głównym "wyposażeniem" tego miejsca jest roślinność przeważnie pochodzenia azjatyckiego, zwierzęta - namiastka ogrodu zoologicznego i kwiaty cebulowe, tysiące, setki tysięcy, miliony kwiatów - istny ogród botaniczny. Ozdobą są liczne oczka wodne z pływającymi w wodzie żółwiami, rybami i rechocącymi żabami. Co kilkanaście zaś metrów miejsca do wypoczynku, refleksji, zadumy, z hustawkami i innymi atrakcjami, jeśli ktoś przyjdzie tu z dziećmi. Urozmaiceniem jest żeńska kapela ludowa przygrywająca tutejsze dawne wałaskie melodie i piosenki. Projektując ogród zastosowano nietypowe połączenia, np. jabłoni, która jest symbolem płodności i cisu symbolu długowieczności, wyciszenia. Trawy, które zdobią Leśny Gród przenoszą w krainę marzeń i delikatności. Ogród jest projektowany w sposób naturalny, a nie pod kątem szkółki roślin z opisanymi tabliczkami. Ideą ogrodu w głównej mierzenie jest możliwość zapoznania się z florą i fauną świata. Można tu zobaczyć zwierzęta żyjące w swym naturalnym środowisku, korzystać z możliwości leczniczych znajdujących się tu roślin. To miejsce, gdzie człowiek zapomina o zgiełku rzeczywistości i oddaje się refleksji i zastanowieniu nad teraźniejszością, przemijaniem, przyszłością. Kwiaty i rośliny które zdobią oraz leczą w ogrodzie, mają dostarczać wrażeń, pobudzać wyobraźnię i współtworzyć atmosferę, która sprzyja kontemplacji chwili, ma on uspokajać pobudzać do myślenia, kształtować osobowość, charakter silną wolę poprzez chociażby różnorodność form ułożenia kamienia, jego wielkość, kolor.

Znajdują się tu również ścieżki ułożone wg sztuki Feng Shui, które mają dać poczucie niekończącej się drogi. W ogrodzie jest wiele rodzimych roślin odpornych na mrozy i wichury, które mają właściwości lecznicze, zatem zwiedzając Leśny Gród możemy leczyć swoje dolegliwości. Są tutaj popularne czarne bzy, głogi szypułkowe i bezszypułkowe, róże dzikie (róża rogoza), z których parzy się herbatę na nadciśnienie i serce, czeremcha amerykańska, której owoc przypomina dzikie czereśnie, dzikie nieszczepione śliwy i jabłonie antonówki, które nie wymagają oprysku na choroby jabłoni szlachetnej. Są również posadzone krzaki kaliny, jarzębiny w siedmiu odmianach jadalnych, głogi ozdobne jakim jest głóg ostrogowy, którego owoc jest wielkości jabłka. Znajduje się tu również szereg starych i dawno już zapomnianych roślin np. derenie jadalne, z których nasze bacie robiły dżemy, powidła czy naleśniki, rokitnik rosnący na Syberii, dzięki któremu mieszkańcy tam żyjący nie chorowali na grypę czy szkorbut, a to dzięki substancji, która znajduje się w tymże owocu i wysokiej zawartości witaminy C. Znajdują się tu także lipy miododajne celem zbioru miodu z własnej pasieki, pięć rodzajów brzóz, np. brzoza omszona, co pozwala zebrać sok brzozowy wykorzystywany w leczeniu białkomoczu nerkowego, dając rewelacyjne efekty w lecznictwie.

Na terenie Leśnego Grodu prócz rodzimych roślin mamy również roślinność egzotyczną. Prawdziwą atrakcją są figi, drzewka oliwkowe owocujące jesienią, liście laurowe, które stanowią tradycyjną przyprawę u nas rosną na wolnym powietrzu, dwa rodzaje kiwi pnącego nie zawsze jednak owocującego. Ogród zdobi również pięć rodzajów klonów palmowych, czy kilka rodzajów bambusa, np. czarny, żółty, japoński, pięknie przycięty liguster szczepiony w formie drzewek, a także azalie, magnolie i szereg różnych szczepionych róż. Chodząc po ogrodzie jesienią możemy podziwiać wiele ozdobnych traw, takich jak Gigant Miskant, Rozplenica japońska, czy bardzo wrażliwa trwa pampasowa. Ogród botaniczny Leśny Gród znajduje się na zboczach Prusowa. Na kilku hektarach znajdziemy kilkaset tysięcy sztuk roślin, w tym pół miliona kwiatów - różnobarwne krokusy, hiacynty, żonkile, przebiśniegi, narcyzy, storczyki i tulipany. Posadzono je na skarpach, poletkach, wzdłuż alejek, które wiją się po całym terenie. Część z nich już kwitnie, tworząc niezwykłe, kolorowe połacie. Jest wiele gatunków drzew, krzewów i egzotycznych roślin, jak drzewko ginko biloba czy różne rodzaje bambusów. Co kawałek znajduje się niewielka zagroda przeznaczona dla zwierząt i ptaków, które mieszkają w ogrodzie - szynszyli, pawi, bażantów chińskich i tybetańskich. Nie mogło też zabraknąć wody, która jest symbolem życia. Dlatego roi się tu od oczek wodnych, małych wodospadów, drewnianych rynien, którymi płynie woda. Oczka mają swoich mieszkańców - ryby, żaby i żółwie. Na terenie Leśnego Grodu jest wiele miejsc do odpoczynku - z fantazyjnie wykonanymi i ozdobionymi drewnianymi ławami i siedziskami. Są domki i punkty widokowe na wysokich palach, słowiańska wioska do zabaw dla dzieci, szachownica wyposażona w wielkie, drewniane figury do gry. Ogród ozdabia sto drewnianych rzeźb nawiązujących zarówno do wierzeń słowiańskich, kultury chińskiej i japońskiej, Azteków, Majów i Inków, Wysp Wielkanocnych, baśni, jak i do góralskiej tradycji, z Ondraszkiem włącznie.

ŚWIĘTOWIT

Drzewo to symbol życia, oś świata. Zakorzenione głęboko w ziemi i sięgające konarami do nieba, stanowi element łączący wiele sfer. Dlatego też z tej właśnie „materii” powstał Posąg Tolerancji. Świętowit jest 14m rzeźbą, która ma zostać zgłoszona Księgi rekordów Guinnessa. Stanowi on nawiązanie do kultury słowińskiej, po przez nazwę i podział na 4 strony, który jest zachowany rzeźbie. Świętowit niegdyś uważany za Boga Najwyższego - pana niebios, lasu, słońca, ognia, urodzaju i prawdopodobnie wojny. Rzeźbienia posągu podjęło się trzydziestu artystów, którzy przybyli na plener z całej Polski, byzczterystuletniej topoli wyrzeźbić ogromny posąg tolerancji. Na frontowej części przedstawione są bóstwa i symbole głównych religii świata: chrześcijaństwa (oko opaczności i twarz Chrystusa), buddyzmu (Budda), prawosławia (Pantokrator), judaizmu (gwiazda Dawida), islamu (szahada), hinduizmu (Wisznu, Sziwa i Brahma). Splecione dłonie to symbol, który powtarza się na każdej stronie rzeźby. Symbolizują one dążenie do pokoju, harmonii i tolerancji w świecie. Po prawej stronie rzeźby znajdują się przywódcy duchowi: Jan Paweł II i Dalajlama, których cechuje szacunek i pokora w stosunku do innych. Stanowią oni pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. Lewa strona przedstawia ‘wojowniczych przywódców’: Husajn, Bin Ladenen, Putin, Kim Dzong, Bush. Ostania strona obrazuje kontrowersyjne tło polityczne naszego kraju: Giertych, Wałęsa, Lepper, bracia Kaczyńscy i ksiądz Rydzyk. Wszyscy politycy są skonfrontowani z boginią prawdy (symbol zaczerpnięty z Ikonologii C.Ripy), która jest naga, jasna (słońce), mądra (otwarta księga), nieugięta (gałązka palmowa) i jest ponad ziemią. Władza, jak i każdy człowiek, powinna podążać w jej kierunku. A cz tak jest…? Droga jednostki, która musi zmagać się z problemami dzisiejszego świata również znajduje odzwierciedlenie na rzeźbie (górna partia posągu). Uwieńczeniem rzeźby są ręce wzniesione do góry, to ręce człowieka, jego obawy, lęki, prośby.

ZAGRODA Z EGZOTYCZNYMI ZWIERZĘTAMI

Karpacki Gazda zaprasza do zwiedzenia zagrody ze zwierzętami w obrębie parku „Leśny Gród”. Zagroda jest miejscem, gdzie znajduje się labirynt roślinności, spomiędzy której można zobaczyć Jelenie mandżurskie, Owcę arui, która znajduje się na liście zwierząt zagrożonych. Spotkać Strusie Emu i kozy kameruńskie, które własnoręcznie można nakarmić. W okresie zimowym można również spotkać na wybiegu w zagrodzie Gęsi garbonose, pawie, dzikie indyki, króliki miniaturowe oraz największą kurę świata- Brahmę i kurki jedwabiste - Silki. Ponadto można zobaczyć pawia indyjskiego, bażanta złocistego, kury jedwabiste, kury rasy feniks, karzełka japońskiego.

TROPIKI ZIMĄ - ARBORETUM

Żeby zobaczyć 40-letnie agawy, kilkumetrowe palmy, bananowce, drzewka cytrynowe, kiwi, bambusy, aloesy czy sięgającą pięciu metrów trzcinę laskową, nie trzeba jechać w tropiki. Przez cały rok będzie można oglądać te rośliny w Milówce. Choć w górach już dawno nie ma upałów, w nowopowstałym obiekcie panuje temperatura, jak w letni dzień. Wokół zieleni się od roślin. To specjalny, zadaszony ogród - arboretum, który wyrósł na terenie Leśnego Grodu. W zimie Leśnego Grodu nie da się zwiedzać, bo jest zasypany dwumetrową warstwą śniegu. Specjalna drewniana konstrukcja o wysokości 12 m została pokryta płytami poliwęglanowymi. To specjalne tworzywo, które absorbując promienie słoneczne umożliwia łatwe nagrzanie się wnętrza i ogranicza straty ciepła. Dlatego nawet podczas mrozu na zewnątrz w środku będzie dodatnia temperatura. To namiastka lasu tropikalnego. Zwiedzający mogą zobaczyć tutaj a nawet dotknąć rośliny, które znają tylko ze zdjęć. Na usypanych z 10 tys. taczek gleby i kory zagonach rosną m.in. 40-letnie agawy, aloesy, kaktusy, drzewka kiwi, cytrynowe, oliwne i figowe, ginko biloba, bananowce, palmy, liście laurowe, bambusy, lilie orientalne, sięgająca pięciu metrów trzcina laskowa, lilie orientalne. Na razie posadzono tutaj 120 gatunków, ale niebawem będzie ich jeszcze więcej. Pośrodku są ławki, na których mogą przysiąść zwiedzający i posłuchać opowieści o egzotycznych roślinach. W rogu znajduje się też duże oczko wodne, w którym mieszkają żółwie. W specjalnej zagrodzie obok hali zamieszkają duże, wywodzące się z Afryki, owce grzywiaste.

KORRIDA

Karpacki Gazda zaprasza zorganizowane grupy na corridę-capeę, która będzie się odbywała dla minimum 50 osób (maksymalnie na widowni zmieści się 100 osób).

W programie:

• przyjazd o godz. 10.00,

• pokaz filmu o korridzie i hodowli byków ok. 1 godz.,

• rozmowa z torreadorami w oryginalnych strojach i wspólne zdjęcie,

• degustacja specjałów kuchni hiszpańskiej, np. steków z byka,

• pokaz rekwizytów: szpad, pik, mulety,

• występ na arenie ok. 10 – 15 min.,

• zwiedzanie ogrodu botanicznego, ogrodu zimowego i zagrody ok. 1 godz.,

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!


Zarezerwuj Karpackiego Gazdę


joomla template 1.6