Kościół p.w. św. Floriana

Na przeciwko dworca PKP znajduje się ul. Ks. Prałata Stanisława Słonki – budowniczego stojącego obok kościoła parafialnego p.w. św. Floriana. Kościół jest świątynią współczesną, której budowę rozpoczęto 27 maja 1935 roku, a zakończono po wojnie.

Ks. Prałat Stanisław Słonka (1898 – 1975r.), był kapelanem ZWZ i AK. Uratował wielu ludzi od śmierci, w tym kilkanaście rodzin żydowskich podczas II wojny światowej. UB aresztowało go, przesłuchiwało, gdyż był niebezpieczny dla ówczesnej władzy. Był społecznikiem, patriotą, był bardzo pracowity. Cechował się niezłomną postawą wobec totalitaryzmu i komunizmu. Ks. Arcybiskup Karol Wojtyła bardzo lubił i szanował ks. Prałata Stanisława Słonkę. W czasie II wojny światowej ks. Słonka był bardzo zaangażowany w działalność konspiracyjną. Wykorzystywał on kościół do przechowywania broni dla partyzantów i cennych wydawnictw.

W kościele warto zwrócić uwagę na pięknie wykonane wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w otoczeniu pięciu tajemnic I-szej części radosnej Różańca Świętego, po bokach płaskorzeźby Św. Floriana i Św. Rafała Kalinowskiego. W kaplicy północnej istnieje ołtarz poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W kaplicy południowej płaskorzeźba przedstawiająca chrzest Chrystusa w Jordanie. W obydwu ołtarzach bocznych tło wykonano techniką mozaikową. Kościół nawiązuje swoją budową do stylu romańskiego. Bryła kościoła pobudowana została na planie krzyża.

Od dworca PKP można autobusem dojechać do słynnego browaru żywieckiego na Pawlusiu, który oddalony jest stad ok. 2 km.

Zapraszamy do Żywca!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

joomla template 1.6