Dlaczego warto przyjechać na Żywiecczyznę

Żywiec, pod kątem turystycznym i kulturowym jest miejscowością bardzo specyficzną. Żywiecczyzna to region niezwykły; tu można zapoznać się z bogatą kulturą materialną i duchową górali Beskidu Żywieckiego. Tutaj nadal tworzą twórcy ludowi, rzeźbią, malują na szkle, wyrabiają regionalne zabawki i instrumenty muzyczne, haftują, wykonują piękne bibułkowe kwiaty, zajmują się plastyką obrzędową.

Mało kto wie, ale Żywiec można zaliczyć jako miasto królewskie, ponieważ od roku 1624-1678 rządzone było przez ród Wazów, a konkretnie przez Konstancję Habsburżankę, żonę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Po śmierci Konstancji w 1631 r. Państwo Żywieckie odziedziczyli jej synowie, Jan II Kazimierz Waza i Karol Ferdynand Waza. Co ciekawe w Żywcu aż dwa razy gościł sam król Polski – Jan Kazimierz!

Żywiec można również zaliczyć w poczet miast cesarskich! Ponieważ przez 106 lat Żywiecczyzną władali Habsburgowie, którzy co ciekawe bardzo się spolonizowali i przyczynili się do rozwoju naszej Ziemi.

Żywiec jest stolicą polskiego piwa. Już od czasów średniowiecza produkowano tutaj wspaniałe i szlachetne żywieckie piwo, kiedy w kotlinie uprawiano dużo chmielu i jęczmienia. Do dnia dzisiejszego największa atrakcją Żywca jest Arcyksiążęcy Browar w Żywcu na Pawlusiu założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w którym niedawno otwarto Muzeum Browaru Żywieckiego, które znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Raz w roku w Browarze Żywieckim odbywa się międzynarodowa impreza – Birofilia, na którą przyjeżdżają pasjonaci i znawcy „bursztynowego nektaru bogów”.

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego organizuje szereg atrakcji związanych ze zwiedzaniem Browaru Żywieckiego. Podczas zwiedzania czeka na Państwa wiele atrakcji takich jak m.in. podróż w kapsule czasu, przejście przez labirynt historii, degustacja piwa we wspaniałej, stylowej restauracji żywieckiej, zakup upominków z Żywca, uczestnictwo w pokazie palenia słodu do Portera, zwiedzanie części produkcyjnej Browaru. Specjalnie dla Państwa zorganizujemy biesiadę piwną z konkursami zabawami (np. konkurs picia piwa kufla o wadze 5 kg, konkurs picia piwa z butelki przez smoczek, konkurs na rozpoznawanie gatunków piw żywieckich, podnoszenie beczki, sztafeta piwna, itp), prelekcje na temat piwa w trakcie degustacji (materiały edukacyjne o piwie, spotkanie z fachowcem w dziedzinie piwa), bankiety (stoły angielskie i szwedzkim, imprezę z pieczonym prosiakiem, baranem, wieczory folkowe (muzyka irlandzka, bawarska, tyrolska), ognisko połączone z zabawami i konkursami piwnymi, kulig z napadem zbójnickim, pokazy pirotechniczne, kabaret góralski połączony z zabawami i konkursami, wieczór irlandzki z występem zespołu CARRANTUOHILL, wieczór bawarski z występem zespołu BIER BOYS, występ zespołu muzycznego (cover, jazz, swing, itp.) lub naszej góralskiej kapeli „Karpackie Zbójewww.karpackiezboje.pl. Ponadto możecie Państwo skorzystać z naszego góralskiego cateringu.

Oprócz zwiedzania Browaru Żywieckiego organizujemy jako nieliczni w Polsce również zwiedzanie browaru w Cieszynie, możliwość zobaczenia klasycznego wyrobu piwa, uczestnictwo w biesiadzie piwnej, pokaz warzenia piwa oraz możliwość zrobienia unikatowego zdjęcia.

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie to obecnie jeden z 2 najstarszych zakładów warzących piwo w Polsce. Tylko w Cieszynie można jeszcze zobaczyć klasyczny wyrób piwa, otwartą fermentację, leżakowanie piwa w piwnicach, tradycyjny i długotrwały proces produkcji. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki zobaczą Państwo klasyczną warzelnię z czynnym do dzisiaj korytem piwowarskim, poczujecie zapach rodzącego się piwa w unikatowej fermentowni. Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego specjalnie na życzenie organizuje zwiedzanie browaru dla koneserów, prezentacje „Piwa Świata” z degustacją wielu gatunków piwa oraz pokaz warzenia piwa.

Żywiecczyzna kojarzy się również z krystalicznie czystą wodą – (marka Żywiec Zdrój), górami (Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne, Żar), ekologią (Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu), akcją sprzątania Świata z Fundacją „Nasza Ziemia”, która sadzi miliony drzew w Beskidach.

Żywiec to bardzo ciekawe miejsce na mapie polskich miast pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i etnograficznym. Żywiec był siedzibą rodów arystokratycznych takich jak rodzina Komorowskich, Wazów, Wielopolskich i Habsburgów.

Żywiec jest uznawany jest jako stolica Beskidów. Nasze ukochane miasto, już od XIX wieku, jest niezwykle popularnym punktem wypadowym w Beskidy (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały), czy sąsiednie krainy historyczno-geograficzne (Śląsk Cieszyński, Orawa, Spisz, Pieniny, Podhale).

Żywiec położony jest w ogromnej Kotlinie Żywieckiej liczącej powierzchnię 320 km². Kotlina Żywiecka otoczona jest malowniczymi pasmami górskimi, które porośnięte były niegdyś pradawną puszczą karpacką w której żyło mnóstwo zwierząt, prawdopodobnie również Żubry (Żubr – jeden z motywów herbu miasta Żywca).

Najstarsze i najcenniejsze drzewostany chronione są po dziś dzień jako parki krajobrazowe: Żywiecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Najważniejsze znaczenie ma jednak Babiogórski Park Narodowy, który chroni unikalny świat flory i fauny wokół Matki Niepogód – Babiej Góry, która owiana jest wieloma legendami o ukrywających się tam beskidzkich zbójnikach. Babiogórski Park Narodowy jest zaliczany jako rezerwat biosfery UNESCO.

Żywiec kojarzy się jednoznacznie ze słynną pogańską boginią życia – Żywią, z jednym z najstarszych grodzisk w Beskidach na górze Grojec (612 m. n.p.m.), z XV wiecznymi rycerzami rozbójnikami – Skrzyńskimi herbu Łabędź, właścicielami zamku w Barwałdzie, oraz średniowiecznego zamku stojącego na miejscu obecnego Starego Zamku w Żywcu.

Żywiec związany jest również z postacią Andrzeja Komonickiego najsłynniejszego wójta Ziemi Żywieckiej, który stworzył monumentalne dzieło, kronikę miasta Żywca pt. "Chronografia albo Dziejopis Żywiecki", w której opisywał zbójnickie dzieje naszego regionu.

Żywiec kojarzy się ze słynnymi cechami rzemieślniczymi w Polsce (cechem rzeźników żywieckich – chów i ubój świń – nierogacizny – żywca - stąd nazwa miasta Żywiec (wspaniałą wizytówką regionu jest doskonałej jakości kiełbasa żywiecka znana nie tylko w Polsce ale i za granicą, w masarni Wrężlewiczów od dawnych czasów produkowane były bardzo smaczne wędliny które lądowały na stole cesarskim w Wiedniu), cechu piernikarskiego kultywowanego przez dziesiątki lat przez rodzinę Bielewiczów (możliwość zakupu wspaniałych żywieckich pierników w kształcie serca), cechu wyrabiającego najlepsze wyroby cukiernicze w Polsce – rodu Gałuszków (szczególnie popularne były i są maślane rogaliki, dla których recepturę opracował senior piekarniczego rodu Gałuszków), jak również rodu Molińskich wyrabiającego nieprzerwanie od ponad 125 najlepszy w Polsce chleb. Do dnia dzisiejszego na żywieckim rynku w piekarni Molińskich można kupić różnorodne bochny chleba, plecionki zwane barcheskami, weki, bułki, rogaliki a nawet precle. Chleb od Antoniego Molińskiego najbardziej smakował samemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, przebywającego w Żywcu w dworku Kępińskich z racji najlepszego mikroklimatu w Polsce. Ponadto nie było lepszych świec w Polsce, które produkowane były właśnie w Żywcu przez rodzinę Rybarskich.

Chyba w żadnym innym mieście w Polsce nie można spotkać księżniczki. W Żywcu można! Maria Krystyna Altenburg - księżniczka von Altenburg - córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga do dnia dzisiejszego mieszka w odrestaurowanym Pałacu Habsburgów i można ją zobaczyć, a nawet czasami porozmawiać i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie, które jest unikatową pamiątką.

Żywiec przyciąga przez cały rok turystów, kuracjuszy, letników, ale też liczne wycieczki szkolne i zakładowe, zielone szkoły, kolonie, oazy i inne grupy turystyczne. Każdej zimy przybywa również nowych fanów uprawiania sportów zimowych w naszej okolicy. Wokół Żywca rozlokowały się słynne ski – centra – Szczyrk z górą Skrzyczne, Korbielów z górą Pilsko, Zwardoń, Międzybrodzie Żywieckie z górą Żar.

Żywiecczyzna została również ustanowiona stolicą zbójnictwa karpackiego. To tutaj zaczyna się międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich. Dlaczego? Przekonacie się wchodząc na stronę Zbójnickiego Szlaku www.zbojnickiszlak.pl

Żywiecczyzna to również kraina beskidzkich jezior! W najbliższej okolicy Żywca znajduje się aż 6 jezior o czym mało kto wie. Są to Jezioro Żywieckie, zwane „Morzem Żywieckim”, jezioro Międzybrodzkie, jezioro Czanieckie, zbiornik na szczycie góry Żar, jezioro Czerniańskie blisko miasteczka Wisła, jezioro Wielka Łąka w Wapienicy koło Bielska – Białej. Niektóre ze zbiorników wodnych nadają się wyśmienicie do uprawniania sportów wodnych, żeglarstwa, windsurfingu. Na jeziorze Żywieckim można popływać wynajętym kajakiem lub rowerkiem wodnym, a dużą atrakcję stanowią panoramiczne rejsy stateczkiem turystycznym, które można zarezerwować w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Dużą atrakcją jest również wizyta w Parku Etnograficznym Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu koło Żywca. W Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego można zamówić zwiedzanie tego unikalnego skansenu, w którym znajdują się m.in.: chałupa kurna z Rychwałdu, kuźnia ze Ślemienia, chałupa z Łękawicy, stare przedszkole z Rychwałdu, kapliczka ze Ślemienia, drewniany kościółek z Jasiennej koło Nowego Sącza, wozownia Lenarta z Lasu, chałupa z Korbielowa oraz chałupa z Moszczanicy, zrekonstruowana drewniana karczma ze Ślemienia z galerią sztuki ludowej. Zwiedzający mogą zapoznać się z pracą w dawnej kuźni, skosztować regionalnych potraw, posłuchać ludowych muzyków i podpatrzyć artystów wykonujących np. bibułkowe cuda. Organizuje się tutaj pokazy dawnego rzemiosła. Obiekty zostały wyposażone w dawne sprzęty, meble i narzędzia, m.in.: żarna, krosna, meble, naczynia, wozy, sanie, odzież, fotografie i dokumenty.

Kolejną wielka atrakcją w Żywcu są przepiękne zamki – świeżo odnowiony XV wieczny zamek Komorowskich ze wspaniałym muzeum, zbójnicką izbą tortur oraz elegancki pałac Habsburgów, w którym mieszka księżniczka von Altenburg.

Miasto Żywiec szczyci się mieszczańskimi tradycjami. W zbiorach muzealnych można obejrzeć dokumenty miejskich przywilejów, pieczęci i inne pamiątki po prężnie działających cechach rzemieślniczych, a także piękne bogato zdobione stroje żywieckich mieszczan.

Przez Żywiecczyznę przechodzi Szlak Architektury Drewnianej woj. śląskiego na którym znajdują się przepiękne drewniane kościółki, m.in. Kościół Trzech Krzyży w Żywcu czy też kościół pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, Cięcinie, Gilowicach.

Wielką atrakcją jest zwiedzenie mini zoo w parku żywieckim uznanym za najpiękniejszy park w Polsce, jak również wizyta w Żywieckim Parku Miniatur, który rozlokował się przy żywieckim Nowym Zamku. Na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 tam miniaturowe budowle związane z rodami, które rządziły niegdyś Żywiecczyzną. Bilety wstępu i przewodników można zamówić w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Wielką wartością naszego regionu są sanktuaria maryjne, które od wielu lat przyciągają pątników nie tylko z Beskidów, ale z całej Polski i nie tylko. Z Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zwiedzicie Państwo sanktuarium maryjne w Rychwałdzie, Ślemieniu, Rajczy czy też sanktuarium Na Górce w Szczyrku. Ziemia Żywiecka usiana jest szlakami turystycznymi, którymi przechadzał się sam Jan Paweł II, który w roku 1995 przybył do Żywca, co było wielkim wydarzeniem dla wszystkich Żywczan. Z Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego możecie się Państwo wybrać na wycieczkę Beskidzkim Szlakiem Maryjnym i Szlakiem Jana Pawła II. Ogromną atrakcją dla pielgrzymów jest spacer na Golgotę Beskidów na górze Matyska (612 m. n.p.m.) obok Żywca lub spacer do krzyża papieskiego na górze Grojec (612 m. n.p.m.).

Warto przyjechać do Żywca aby w Muzeum Żywieckim zobaczyć najpiękniejszy i najbarwniejszy strój mieszczański w całej Polsce! Strój żeński jest niezwykle reprezentacyjny i bogaty. Kobieta ubierała na siebie wielką rozmaitość spódnic, ostatnią zwykle jedwabną lub brokatową w kolorze zielonym, czerwonym lub niebieskim oraz białą bluzkę. Na taki "podkład" nakładano koronkową spódnicę, koronkową kryzę i kamizelkę. Na głowie noszono czepek wyszywany perłami, cekinami i innymi ozdobami, obrębiony koronką kolorze takim jak spódnica. Do dzisiaj zachowały się takie stroje i można je oglądać zwykle przy okazji uroczystości miejskich lub kościelnych.

Niesamowitą atrakcją jest również wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego, aby zwiedzić unikatową w Polsce elektrownię szczytowo – pompową Porąbka - Żar.
W Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego możecie zamówić Państwo bilety i przewodników aby wejść do środka elektrowni w głąb góry Żar i zwiedzić elektrownię od wewnątrz! To niesamowite przeżycie dla każdego!

Żywiec staje się niesamowicie ciekawym i ważnym miastem, które odwiedzane jest przez prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, który nota bene spokrewniony jest z rodem Komorowskich z Żywca, który władał Żywiecczyzną przez 157 lat od 1467–1624.

Z Żywcem kojarzą się również lunety Jacka Uniwersała, największego krajowego producenta sprzętu optycznego. Wyroby firmy „Uniwersał” znane są miłośnikom astronomii w Polsce i powoli zyskują sobie popularność na rynkach Europy.

Żywiecczyzna jest istną wylęgarnią muzycznych talentów, takich jak chociażby Łukasz i Paweł Golcach z Golec uOrkiestra z Milówki koło Żywca, Monika Brodka, Marcin Rozynek czy Jacenty Ignatowicz (gawędziarz, multiinstrumentalista) – finalista programu Mam Talent w TVN, zwany żywieckim Oskarem Kolbergiem.

Tradycje, specyficzną gwarę, stare pieśni, ekspresyjną muzykę, tańce, zwyczaje i obrzędy kontynuują żywieckie zespoły regionalne. Na całym świecie Beskidy promują regionalne zespoły muzyczne takie jak Grojcowianie, Ziemia Żywiecka (którą prowadzi Janek Brodka – autor hymnu miasta Żywiec, ojciec Moniki Brodki), Pilsko, Żywczanie.

Dzięki tym zespołom kultywuje się folklor, zwyczaje i obyczaje górali z Beskidu Żywieckiego. W Żywcu rok rocznie odbywa się również wiele ogólnopolskich i międzynarodowych koncertów, wydarzeń artystycznych i muzycznych, takich jak znany na całym świecie Tydzień Kultury Beskidzkiej, Żywieckie Gody, Światowy Festiwal Smakowania Kwaśnicy, Oscypek Fest czy Męskie Granie. Wiele wspaniałych imprez organizuje prężne działające Miejskie Centrum Kultury.

Z Żywcem związane są również postacie słynnych polskich biskupów – biskupa Tadeusza Rakoczego jak również Tadeusza Pieronka.

Z Żywiecczyzny wywodził się również Stanisław Pyjas - działacz opozycyjny okresu PRL, student filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed juwenaliami wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski.

Z Żywiecczyzny wywodzi się wiele słynnych sportowców takich jak chociażby Tomasz Adamek – wielokrotny mistrz świata w boksie, Sebastian Kawa – szybowcowy mistrz świata, Agata Wróbel – słynna sztangistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Z Żywca wywodzi się również słynna i bardzo sympatyczna aktorka Marieta Żukowska, którą mieliśmy okazję zobaczyć w wielu odcinkach M jak Miłość w TVP 2, jak również Katarzyna Drzyżdżyk, która wygrała program "Wyprawa Robinson" stacji TVN.

Żywiec znany jest również z prężnie działających firm takich jak zakłady przetwórstwa mięsnego Hańderek, zakłady mięsne Dobija, Eurofirany czy Bolix.

W Żywcu organizuje się międzynarodową imprezę Bolix Lady's Cup (zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody). Stadnina koni wraz z pełną infrastrukturą, laboratoriami, kompleksem hippicznym, działająca pod górą Grojec znana jest nie tylko w całej Polsce ale i za granicą. Oprócz usług dla zwierząt w ośrodku odbywają się szkolenia jeźdźców oraz organizuje się zawody.

Zapraszamy zatem do Żywca – stolicy piwa i zbójnictwa karpackiego!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

 

 

 

joomla template 1.6