Wycieczka do Skoczowa
Oferta przewodnicka:
Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):
• zwiedzanie centrum Skoczowa (rynek z pięknymi kamieniczkami, zwiedzanie Muzeum Gustawa Morcinka, Muzeum Parafialne Św. Jana Sarkandra),
• spacer na wzgórze Kaplicówka, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę świętą, podziwianie panoramy widokowej,
• spacer jednym ze szlaków tematycznych w Skoczowie: Szlakiem Morcinkowskim, Szlakiem Skoczowskich Zabytków, Szlakiem Sarkandrowskim,
• wypoczynek w stadninie koni w Ochabach.
SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW:
SKOCZÓW
Skoczów posiadają doskonałe warunki przyrodnicze, krajoznawcze i kulturowe dla uprawiania różnych form turystyki. Atrakcyjne walory Pogórza Śląskiego, zgrupowania stawów, łąk, obszarów zalesionych, jak również liczne zespoły i obiekty zabytkowe, sprzyjają rozwojowi turystyki. Ze względu na nizinne położenie, nasza gmina posiada także dogodne warunki do uprawiania turystyki pieszej, jak i rowerowej, która staje się coraz częstszą formą rekreacji. Dodatkowo, walory te podnosi samo położenie miasta zlokalizowanego w dolinie rzeki Wisły i jej lewobrzeżnego dopływu Bładnicy, pomiędzy okalającymi je łagodnie wzgórzami. Bliskość Beskidów, położenie gminy przy ważnych arteriach komunikacyjnych oraz stosunkowo niewielka odległość do południowej granicy kraju, również stanowią dodatkowy bodziec dla rozwoju turystyki. Na uwagę turystów zasługują liczne zabytki, m.in. Ratusz, obiekty sakralne, miejskie kamieniczki, jak również takie atrakcje, jak: wzgórze Kaplicówka, stadnina koni, pływalnia, czy bogaty kalendarz imprez kulturalnych i sportowych.
MUZEUM IM. G. MORCINKA
Wystawy stałe: Pradzieje Śląska Cieszyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wczesnośredniowiecznego grodziska w Międzyświeciu, Historia Skoczowa, Tradycje rzemiosła cieszyńskiego, Życie i twórczość Gustawa Morcinka.
MUZEUM PARAFIALNE ŚW. JANA SARKANDRA
Muzeum spełnia dwie funkcje: religijną i kulturalną. Wielu pielgrzymów i turystów korzysta z możliwości przejścia wytyczonym Szlakiem Sarkandrowskim. Stała ekspozycja zachęca zwiedzających do zapoznania się z miejscami związanymi z życiem i kultem Św. Jana Sarkandra. Działalność kulturalna skupia się na organizowaniu wystaw czasowych. Ekspozycja stała: Historia i miejsca związane z życiem i kultem Św. Jana Sarkandra- eksponaty sztuki sakralnej pochodzące ze Skoczowa i okolic, a także zdjęcia dokumentujące pielgrzymkę Jana Pawła II na Podbeskidziu, w tym w Skoczowie w 1995r.
KAPLICÓWKA
Karpacki Gazda poleca spacer na wzgórze Kaplicówka, skąd wspólnie będziemy podziwiać panoramę miasta oraz Beskidów. Na spacer można także udać się w okolice łęgów nad rzekę Bładnicę. 22 maja 1995 roku, w dzień po kanonizacji Jana Sarkandra w Ołomuńcu, Papież Jan Paweł II odwiedził Skoczów w czasie swojej nieoficjalnej pielgrzymki do Polski. Wizyta była niezwykła, jak i samo zaproszenie skierowane przez lokalne władze kościelne i samorządowe. Pierwszą część skoczowskiego etapu pielgrzymki wypełniło ekumeniczne spotkanie ze wspólnotą ewangelicko-augsburską w kościele Świętej Trójcy. Podczas tego spotkania Papież mówił: „(...) Śląsk Cieszyński jest znany w Polsce jako miejsce szczególnego świadectwa ekumenicznego. Jest on od dawna terenem harmonijnego współżycia wiernych Kościoła katolickiego i Kościoła ewangelicko – augsburskiego oraz intensywnego dialogu ekumenicznego. Prowadzi się go tutaj z głębokim przekonaniem, iż tak wiele nas łączy – iż łączy nas wspólna wiara w Chrystusa i wspólna Ojczyzna”. Następnie Papież udał się na wzgórze Kaplicówka, gdzie u stóp postawionego tu w 1985 r. 22-metrowego, metalowego krzyża przewodniczył uroczystej mszy świętej, która zgromadziła blisko 300 tys. wiernych. Papieski ołtarz na Kaplicówce tworzyła wówczas wsparta na stalowych przęsłach, udekorowana płóciennymi draperiami i świeżymi kwiatami drewniana platforma, którą pokryto dwuspadowym dachem. Centralny punkt ołtarza zajmował obraz przedstawiający kanonizowanego dzień wcześniej – Jana Sarkandra. W mszy uczestniczyli biskupi z Polski, Czech, Moraw i Słowacji, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz, mimo nieoficjalnego charakteru pielgrzymki, ówcześni: prezydent – Lech Wałęsa i premier – Józef Oleksy. Konstrukcję ołtarza wykorzystano później do budowy kaplicy w sołectwie Wiślica. Jan Paweł II poświęcił wmurowany w niej kamień węgielny. Natomiast biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił gotową już kaplicę w sierpniu 2004 r. Z kolei w 2005 roku miejscowej Szkole Podstawowej nr 3 nadano imię Jana Pawła II. Tę uroczystość upamiętnia tablica z napisem: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Kolejna tablica znajduje się na budynku Klubu Sportowego w miejscu powitania Papieża po przylocie z Ołomuńca. Na Kaplicówce znajduje się granitowy postument, który ustawiony został w miejscu papieskiego ołtarza. Mieszkańcy posadzili dęby przypominające to wydarzenie. Dla upamiętnienia wizyty Papieża Polaka w Skoczowie, każdego roku w maju, organizowany jest Festiwal Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”.
Karpacki Gazda poleca również na spacer szlakami turystycznymi:
Piesze szlaki turystyczne PTTK rozpoczynające się w Skoczowie (tuż przy dworcu PKP), biegną w kierunku szczytów Beskidu Śląskiego.
Przebieg ich tras jest następujący:
• Skoczów-Górki Wielkie-Błotny (długość szlaku ok. 15 km, czas przejścia ok. 5 godz.)
• Skoczów-Lipowiec-Równica (długość szlaku ok. 11 km, czas przejścia ok. 4 godz.)
Karpacki Gazda zaprasza na spacer skoczowskimi szlakami spacerowymi
• Szlak Morcinkowski (wiodący śladami pisarza Gustawa Morcinka, związanego ze Skoczowem i Karviną w Republice Czeskiej, gdzie się urodził),
• Szlak Skoczowskich Zabytków,
• Szlak Sarkandrowski związany z kultem św. Jana Sarkandra. Atrakcyjne tereny znajdują się w okolicach rzeki Wisły. Oprócz możliwości rekreacji pieszej i rowerowej, wzdłuż wyremontowanych wałów rzeki powstały także trawiaste plaże, gdzie przy sprzyjającej pogodzie będzie można się latem opalać i kąpać w rzece.
Z Karpackim Gazdą możesz nauczyć się jazdy na koniach w Stadninie Koni w Ochabach
Ważnym ośrodkiem turystycznym na terenie Gminy Skoczów jest Stadnina Koni w Ochabach oraz działający przy niej Ośrodek Sportów Konnych, oferujący naukę jazdy konnej oraz prowadzący działalność w zakresie hipoterapii i rekreacji dla amatorów jeździectwa. Atrakcyjność obiektów podnosi pełne zaplecze gastronomiczno-hotelowe.
Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!
Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!