Bibułkarstwo na Żywiecczyźnie

Bibułkarstwo to nieodłączny element małopolskiej i podkarpackiej tradycji.

Skąd wzięło się bibułkarstwo? Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne zimowe wieczory sprzyjały spotkaniom lokalnych gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo wypełnić domostwa kolorami lata. To górska przyroda stanowiła najważniejszą inspirację dla kwiaciarek – bo tak właśnie nazywały siebie kobiety zajmujące się wyrobem kwiatów. Wykonywane przez nie ozdoby przedstawiały głównie występujące w naturze kwiaty: maki, stokrotki, chabry, niezapominajki i dzwonki.

Kwiaty z bibuły wykorzystywano do przybrania wieńców na Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości kościelnych używano ich do dekoracji feretronów noszonych w czasie procesji. Ubarwiały także uroczystości weselne: wianuszki z kwiatów nosiły druhny, a gościom weselnym przypinano do ubrań stroiki, tzw. wionącki.

Bibuła znalazła swoje zastosowanie przy wyrobie ozdób już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ten w miarę tani surowiec sprowadzali zajmujący się handlem miejscowi Żydzi. Z czasem wykształciły się rozmaite techniki bibułkarskie, takie jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie. Bibułkarki znalazły także sposób na ochronę ozdób przed wpływem warunków atmosferycznych: zanurzały gotowe wyroby w rozpuszczonym wosku, co chroniło je przed utratą kształtu i koloru pod wpływem światła, temperatury i wilgoci.

W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy niestety do tzw. ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z papieru posiada coraz mniej osób. Obecnie bibułkarstwem zajmują się głównie twórcy ludowi, świadomie kultywujący dawne tradycje.

Zdobnictwo bibułkowe i wystawy kwiatów cieszą się niezmiernie ogromnym powodzeniem wśród miłośników tej sztuki ludowej. Mamy w Polsce wiele ośrodków sztuki ludowej. Kwiaty bibułkowe robi także Łowicz, ale inaczej, spotykamy się z nimi na Kurpiowczyźnie i w wielu innych ośrodkach co można zobaczyć na wystawach ogólnopolskich, ale ośrodek żywiecki jest jednym z najciekawszych centrów tej sztuki, i ma rzeczywiście wielkie osiągnięcia.

Zapraszamy do Żywca!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

joomla template 1.6