Góra Burgałowska - Kościół Przemienienia Pańskiego wraz z cmentarzem
Z zabytkowego dworu Kępińskich w Moszczanicy zjeżdżamy niżej, mijamy Górę Burgałowską (która jest ostatnim wzniesieniem Pasma Pewelsko – Ślemieńskiego zaliczanego do Beskidu Średniego) z osiedlem Widok, widzimy po lewej stronie kościół Przemienienia Pańskiego postawiony przez Andrzeja Komonieckiego. Mijamy największy cmentarz komunalny w Żywcu. Stanął na wzgórzu dominującym nad miastem, zwanym w czasach Komonieckiego Górą Borkowską. Roztacza się stąd widok na Żywiec oraz na okoliczne góry (zwłaszcza na Beskid Śląski). Kościół był pierwotnie drewniany. Drewniana kaplica w XIX wieku została zastąpiona kościołem murowanym, projektowanym przez ks. Franciszka Augustyna. W połowie XIX wieku grunty pod cmentarz ofiarował Karol Ludwik Habsburg.
Zabytkowe obrazy, relikwiarze oraz epitafium z portretem Andrzeja Komonieckiego, znajdowały się dawniej w kościele. Obecnie znajdują się w Muzeum Żywieckim. Ponoć dawno miejsce to było miejscem pochówku małych dzieci i ubogich. Ważną i zasłużoną osoba dla budowy tego kościółka był Jan Suchoński. Obecnie w kościołku wmurowana jest tablica z jego nazwiskiem. Na cmentarzu pochowanych jest wiele zacnych i zasłużonych dla Żywiecczyzny ludzi, m.in. Tadeusz Józef Janich założyciel pierwszych drużyn harcerskich w Żywcu, który działał prężnie
w budynku żywieckiego „Sokoła” (obecnie MCK).
Legenda o Górze Burgałowskiej
Bardzo dawno temu, na górze stał ogromny zamek królewski. Panował w nim uczciwy król, Maciek Burgał. Niestety król Maciej miał bardzo wymagającą, złośliwą i chciwą córkę. Nikt jej nie lubił. Córka króla nazywała się Sara. Król Maciej miał też żonę sprawiedliwą i dobrą, która niestety od dawna nie żyła. Odtąd jej miejsce na tronie zajęła dumna Sara.
Pewnego ranka księżniczka wybrała się do lasu. Szła leśną dróżką i nagle w leśnej gęstwinie zobaczyła młodzieńca na pięknym rumaku. Był to książę Franciszek, który wybrał się na polowanie. Sara od razu się w nim zakochała. Podeszła bliżej tak, aby książę ją zobaczył. W tej oto chwili serce jej zabiło. Pomyślała sobie, że książę być może się jej oświadczy. Jednak tak się nie stało. Książę powiedział jej: jesteś piękna, ale masz złe serce. Wiem to od twoich poddanych. Książę odjechał, a Sara długo, długo płakała. Sara postanowiła się zmienić. Powiedziała wszystkim w zamku, że nie będzie już taka chciwa i wymagająca. Lecz nikt jej nie uwierzył. Postanowiła, że będzie czynić ludziom dobro. Mieszkańcy góry domagali się od króla obniżenia podatków, wtedy ku zdziwieniu wszystkich, Sara stanęła po ich stronie. Pewnego dnia Sara wymknęła się z zamku i poszła do lasu, by ujrzeć znowu księcia, który polował. Chciała mu powiedzieć, że postanowiła się zmienić. Niedaleko pasł się piękny jeleń. Książę właśnie miał do niego strzelić, wyciągnął łuk i w ostatniej chwili Sara wybiegła z zarośli, aby spłoszyć niewinne zwierzę. Nie dała zastrzelić jelenia, powiedziała, ze będzie piękną ozdoba lasu. Po przybyciu do zamku, książę usłyszał nowinę, o tym, że księżniczka Sara wstawiła się u króla za biednymi ludźmi. Spacerując po ogrodach królewskich, spotkał ją i powiedział, że jeżeli się zmieniła i ma dobre serce to się z nią ożeni. Księżniczka ogromnie się ucieszyła na tę wiadomość. Król zorganizował piękną ceremonię ślubną, na którą zaprosił wszystkich poddanych ze swego królestwa i księcia Franciszka. Wszyscy się dobrze bawili, miód i wino pili. A gdy stary król Maciej Burgał po latach sprawiedliwego panowania zmarł, górę, na której stał jego zamek, nazwano Górą Burgałowską.
Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu
Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu – cmentarz parafialny parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny, znajdujący się w żywieckiej dzielnicy Śródmieście, przy ul. Komonieckiego.
Na terenie cmentarza znajduje się Kościół Przemienienia Pańskiego, pełniący funkcję kaplicy cmentarnej. Cmentarz powstał w XVIII wieku, a jego założycielem był Andrzej Komoniecki, który w 1705 roku zbudował kaplicę. Był kilkakrotnie powiększany i wciąż odbywają się na nim pochówki.
Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców miasta, wśród nich m.in:
- ks. proboszcz Franciszek Augustyn,
- ks. profesor Józef Kajdas,
- Jan Czajowski – dyrektor browaru żywieckiego,
- Michał Kornicki – adwokat i burmistrz.
W obrębie cmentarza znajdują się także kwatery żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, żywieckich legionistów oraz symboliczny grób więźniów politycznych z Oświęcimia.
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół położony w Żywcu na terenie cmentarza Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony został w 1701 roku z inicjatywy wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego i jego żony Zofii Kalfasowiczównej. Kościół był pierwotnie drewniany.
Zapraszamy do Żywca!
Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego