Żywiecki Park Miniatur
Przy żywieckim Nowym Zamku, za specjalnym ogrodzeniem, na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 miniaturowe budowle związane z rodami, które rządziły niegdyś Żywiecczyzną.
Takiego parku miniatur, jak w Żywcu, nie ma w żadnym innym mieście w Polsce. Zamiast znanych na całym świecie obiektów pojawiły się tu tylko miniatury zabytków, które stoją lub stały w regionie.
Wszystkie obiekty są związane z arystokratycznymi rodami, które na przestrzeni wieków rządziły w Żywcu. Park miniatur jest bowiem częścią realizowanego przez żywieckie starostwo powiatowe historycznego projektu tematycznego "Od Komorowskich do Habsburgów".
Z kolei w odrestaurowanych zamkowych wnętrzach pojawiły się makiety najciekawszych obiektów historycznych z czasów Komorowskich, Wielkopolskich oraz Habsburgów. Zabytki te znajdują się na Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim, jak też w Beskidzie Małym, między innymi w Suchej Beskidzkiej.
Przy wejściu do Parku Miniatur stanęły dodatkowo cztery wyjątkowe odlewy z mosiądzu, odzwierciedlające postacie z dawnych rodów. Są to mieszczanie i górale z Żywiecczyzny. Postacie również trzymają na rękach miniaturowe budowle.
Dwie z figur prezentują Książęcy Browar Habsburgów wybudowany w Żywcu w 1856 roku oraz budynek odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce, którą wzniósł hrabia Wielopolski, a później przeszła w ręce rodziny Habsburgów.
Trzecia miniatura przedstawia pozostałości zamku zbudowanego w Lanckoronie w Małopolsce. Ostatnim obiektem będzie natomiast dwór w Bielsku-Białej wybudowany przez Habsburgów w 1820 roku.
Wśród 22 miniaturowych budowli przedstawiających najciekawsze obiekty historyczne z czasów Komorowskich, Wielkopolskich i Habsburgów znajdują się między innymi budynki Starego i Nowego Zamku oraz Parku Habsburgów w Żywcu. Pokazane zostały zmiany, jakie zachodziły w tych budowlach na przestrzeni kilku wieków. Oprócz tego zobaczyć można w miniaturze renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, cieszyńską Górę Zamkową, a także Zespół Pałacowo-Parkowy w Rajczy, też należący niegdyś do rodu Habsburgów.
Inwestycja pochłonęła blisko 3 miliony złotych, z czego większą część kosztów pokryła Unia Europejska. Resztę dopłaciło Starostwo Powiatowe w Żywcu, które było inicjatorem, a także realizatorem przedsięwzięcia.
Zwiedzanie Żywieckiego Parku Miniatur jest płatne. Bilety wstępu oraz przewodnika można zarezerwować przez Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.
Zapraszamy do Żywca!
Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego