Kościół Chrystusa Króla

Kościół Chrystusa Króla w dzielnicy Sporysz, siedziba parafii Chrystusa Króla, obejmującej swoim zasięgiem dzielnicę Sporysz. Położony jest przy ul. Piotra Skargi, w pobliżu Żywieckiej Fabryki Śrub "Śrubena – Unia".

W 1953 roku Arcybiskup ks. Eugeniusz Baziak poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła w Sporyszu. Świątynia powstała na miejscu wzniesionej w latach 1936 – 1938 kaplicy. W 1958 trzon główny budowli został ukończony. W tym samym roku powstała nowa parafia pw. Chrystusa Króla, oderwana od parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Od samego początku opiekunem i organizatorem budowy był katecheta ks. Zdzisław Dzidek, późniejszy długoletni proboszcz parafii sporyskiej.

Kościół został wzniesiony na rzucie prostokąta i posiada trzy nawy. Nawa główna oddziela się od naw bocznych filarowymi arkadami, nawy boczne są niższe, a całość nakryta jest płaskimi stropami. Budowla nawiązuje do układu bazylikowego. Dach wieńczy wysoka, ażurowa sygnaturka.

Wnętrze kościoła ozdobione jest dekoracją mozaikową wykonaną według projektu prof. Wiktora Zina. Mozaika, która wypełnia całą ścianę główną prezbiterium, przedstawia Chrystusa Króla w postawie stojącej w otoczeniu aniołów. Na ścianach nawy głównej znajdują się mozaikowe stacje Drogi Krzyżowej. Wystrój wnętrza uzupełniają kolorowe witraże o geometrycznych wzorach. W nawie bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Zapraszamy do Żywca!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

joomla template 1.6